Sobota, 1 czerwca 2024

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Męczennik zamiast oficera Armii Czerwonej?

10.04.2019 08:12 | 0 komentarzy | juk

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w połowie marca wydał zarządzenie, w którym zmienił nazwę ul. Piotra Iwanowicza Rogozina w Radlinie. Teraz ma to być ul. ks. Jerzego Popiełuszki.

Męczennik zamiast oficera Armii Czerwonej?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zdaniem wojewody śląskiego nazwa majora Piotra Iwanowicza Rogozina jest niezgodna z tzw. ustawą dekomunizacyjną, która zakazuje propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego „przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki”. W związku z tym Jarosław Wieczorek zmienił nazwę ulicy na ks. Jerzego Popiełuszki. Władze Radlina rozważają zaskarżenie tej zmiany. - Nie oceniamy decyzji wojewody ani samych patronów. Dla miasta istotny będzie w tej kwestii głos samych mieszkańców, którzy na ulicy mieszkają bądź są z nią związani prowadzoną tam działalnością gospodarczą - mówi Marek Gajda, rzecznik prasowy radlińskiego magistratu.

Rogozin oficerem frontowym

Wojewoda śląski procedury zmierzające do zmiany nazwy ulicy rozpoczął już w 2017 r. Wówczas pisemnie zwrócił się do Barbary Magiery burmistrz Radlina, z prośbą o udzielenie informacji kogo upamiętnia nazwa ulicy Piotra Iwanowicza Rogozina oraz kto i kiedy nadał jej taką nazwę. W odpowiedzi wskazano, że nazwę wprowadzono po II wojnie światowej. W piśmie podkreślono, że major Rogozin był dowódcą oddziału Armii Czerwonej, który wyzwolił Radlin w marcu 1945 r. Poległ kilka dni później w Syryni i jest pochowany na cmentarzu w Wodzisławiu Śl. Marek Gajda wyjaśnia, że miasto zwróciło się do Instytutu Pamięci Narodowej o wydanie opinii, czy major Rogozin propaguje komunizm lub inny ustrój totalitarny, czy nie. - Według otrzymanej opinii ul. Rogozina nie kwalifikuje się do zmiany w myśl przepisów ustawy dekomunizacyjnej. Dlatego, że nie ma dowodów na to, aby major prowadził jakąkolwiek zbrodniczą działalność przeciw narodowi polskiemu. Był po prostu oficerem frontowym - wyjaśnia Marek Gajda.

A jednak symbol komunizmu

Mimo wyjaśnień radlińskich władz służby wojewody również zwróciły się do IPN-u z prośbą o opinię dotyczącą nazwy Piotra Iwanowicza Rogozina. Specjaliści stwierdzili, że był on jednym z tysięcy oficerów sił zbrojnych Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich, którzy uczestniczyli w walkach toczonych na ziemiach polskich. „Według dostępnych informacji upamiętnienie poległego Piotra Rogozina nie było spowodowane niczym innym, jak tylko stosunkowo wysoką rangą w strukturach Armii Czerwonej. Oznacza to, że w tej nazwie ulicy honorowane są nie tylko szczególne zasługi osobiste patrona, ale raczej jest ona wyrazem hołdu dla całej formacji sił zbrojnych ZSRS” - ocenili specjaliści podkreślając, że obecność i aktywność Armii Czerwonej w Polsce po roku 1944 uniemożliwiła odbudowę niepodległego Państwa Polskiego.

Ludzie:

Jarosław Wieczorek

Jarosław Wieczorek

Poseł na Sejm, były Wojewoda Śląski