Czeski pomysł na śmieci zainteresował naszych włodarzy
Dwa tygodnie temu na naszych łamach pisaliśmy o czeskim pomyśle na utylizację śmieci, poprzez wykorzystanie ich do celów energetycznych. Z uwagą przyglądają się mu nasi samorządowcy.
Coraz wyższa stawka
– Rozmawialiśmy rzeczywiście o takim rozwiązaniu w gronie subregionalnych samorządowców. Uważamy je za bardzo rozważne i przyszłościowe. Taka inwestycja byłaby niezmiernie znacząca dla regionu. Po pierwsze uzyskiwalibyśmy dodatkową energię, po drugie nie składowalibyśmy odpadów. Co jeszcze bardzo istotne, gdyby taka instalacja powstała w naszym regionie, moglibyśmy liczyć na niższe ceny za wywóz odpadów. Dziś to właśnie ten składnik, czyli opłata za wywóz, jest jedną z najważniejszych determinant przy ustalaniu stawki. Rozwiązanie z pewnością jest warte uwagi. Jego wprowadzenie wymagałoby jednak wprowadzania zmian na poziomie ministerialnym - mówi prezydent Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca.
– Pomysł jest warty rozważenia, zwłaszcza że problem gospodarki odpadami ciągle narasta. Rozwiązania stosowane na zachodzie, ale i coraz częściej w Polsce pokazują zaś, że spalanie odpadów może być ekonomicznym i bezpiecznym sposobem ich utylizacji, a jednocześnie źródłem energii. Warunek jest wszakże jeden: absolutne bezpieczeństwo ekologiczne mieszkańców – zaznacza Leszek Bizoń, starosta powiatu wodzisławskiego.
O tema zapytaliśmy również prezydenta Rybnika Piotra Kuczery. - O sprawie słyszałem, dla mnie priorytetem pozostaje zachowanie norm emisyjnych elektrowni. Trudno mi szczegółowo komentować ten pomysł. Brakuje rozeznania prawnego, które określi czy taka koncepcja jest możliwa do realizacji. Brakuje też rzeczy podstawowej, to znaczy stanowiska samej elektrowni - odpowiada Kuczera.
Spalarnie niepopularna
Wielu włodarzy przyznaje, że spalarnie śmieci to konieczność, przed którą nie uciekniemy, jednak ze względu na to, że temat jest niepopularny społecznie, obecnie żaden samorządowiec w naszym regionie nie podejmie tematu budowy takiej instalacji na własnym terenie.O sprawie słyszałem, dla mnie priorytetem pozostaje zachowanie norm emisyjnych elektrowni. Trudno mi szczegółowo komentować ten pomysł. Brakuje rozeznania prawnego, które określi czy taka koncepcja jest możliwa do realizacji. Brakuje też rzeczy podstawowej, to znaczy stanowiska samej elektrowni.
(art), (mak)
Komentarze
14 komentarzy
Święta racja K_Rol, Święta racja. Wszak sporo, jeśli nie najwięcej, śmieci kupujemy w Kauflandzie, Lidlu czy Aldi. A i w Biedronimo największym udziałowcem są chyba niemieckie fundusze emerytalne.
Po co budować nowe spalanie wykorzystać infrastrukturę elektrociepłowni i ciepłowni w regionie. Wystarczy pozwolić im spalać śmieci same się przerzuca na nie jako darmowe paliwo i zarobią na tym jeszcze. Nie lepiej niech Czesi zarabiają na tym. A powietrze jest jedno i czy spalasz to 3 km dalej to nic nie zmieni za to zamiast kasować ze spalania śmieci będziemy płacić i t słono za spalanie śmieci i tyle będzie z tego. a W 2024 wszystko ma być palone nie składowane wiec do 24 wszystkie śmietniska zapłoną, aby nie płacić za spalanie tego za granicą :)
Jeżeli w powiecie Wodzisławskim powstanie jakakolwiek spalarnia, to spalane tam będą ogromne ilości niemieckich śmieci, a nie Polskie.
Do Jędrek
Chłopie smrodu z czeskiej elektrowni nie masz szans poczuć:
- temperatura spalania jest około 1500 stopni i wszystko spala się i nie smrodzi.
- są filtry odsiarczające itd
- komin około 250 metrów wiec opad czegokolwiek jest dopiero ze 100 km w linii prostej od elektrowni.
Za to spalanie śmieci na śmietniskach Polska specjalizacja to duszący niebezpieczny syf dookoła.
Czesi mogą elektrownia na granicy wiatr 300 dni w stronę Polski wszystko ,,OK,, . To samo Niemcy . A my Smog.. Dziękujemy wam Sąsiedzi
Działają jeszcze w Warszawie, Białymstoku, Koninie, Krakowie i chyba w już w Rzeszowie. Po co na siłę ładować to do elektrowni węglowej? To są wszystko odrębne instalacje, przypięte pewnie do ciepłociągów miejskich, ale z osobnymi "rusztami / kotłami".
Jaki "czeski pomysł"? ITPOK Poznań, ul. Energetyczna 5, 61-016 Poznań; ZTPOK Bydgoszcz, ul. Ernsta Petersona 22, 85-862 Bydgoszcz.
Leno poszukaj i przeczytaj sobie co to jest piroliza odpadów.
Do Leno
Nie lepiej jak śmieci palą się na śmietniskach ostatnio w Żorach dwa razy w Jastrzębiu. A o śmieciach wyrzucanych przez firmy zajmujących się odpadami w lasach i przy drogach nie wspomnę.
A z drugiej strony jaka różnica czy spalą to Czesi czy my czy Niemcy czy Chińczycy - żadna tak samo poleci w powietrze, za to jak u siebie spalisz nie musisz za te śmieci płacić i masz z nich energię oraz prace dla ludzi.
A licząc prosto np komin 150-300 metrów to gaz z niego jest z 100 kilometrów dalej wiec nawet lepiej u siebie spalić :)
Do kupasmiecia
W Wodzisławiu też szło z ciepłowni przy byłej KWK Maja zrobić spalarnię nawet jest tam firma Kuczaty która zajmuje się śmieciami wiec miałaby blisko spalać, a ciepłem zasilać miasto Wodzisław.
a co na to michaś co zbierał pod kościółkami podpisy pod petycją antyspalarniową? teraz jest zainteresowany?
Zacznijcie spalać śmieci głównie plastik to odpowiedzialni za wzrost zgonów do których niewątpliwie dojdzie po jakimś czasie powinni się liczyć z konsekwencjami.
Nasi włodarze mają zerowe pojecie o technologii itd. Przerabianie bloków na pył węglowy na podawanie śmieci jest bardzo drogie i niepotrzebne.
Lepszym rozwiązaniem jest spalanie w elektrociepłowni Moszczenica czy Zofiówka w których nic nie trzeba przerabiać. I po co z Jastrzębia Godowa Wodzisławia wozić śmieci tak daleko jak pod nosem są gotowe zakłady które w każdej chwili to mogą robić.
Spalarnia śmieci w elektrowni Rybnik... a koledzy z PO pluli na PiS gdy ten zdecydował o przejęciu tej elektrowni z rąk francuskich .