środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Uprawa roślin w specjalnych warunkach

25.02.2019 10:30 | 0 komentarzy | MK

Już początki wiosny wywołują u zagorzałych działkowców przyspieszone bicie serca. O niczym innym nie marzą jak tylko zabrać się za prace przygotowawcze, by rośliny miały jak najlepsze warunki do tego by rosnąć – zdobić i oczywiście dawać plony. Jednym z najlepszych pomysłów, by przyspieszyć ten proces, jest zainstalowane szklarni, inspektu lub tunelu foliowego. Dzięki temu nowalijki znajdą się szybciej na stole, a kwiaty będą przyciągać kolorami. Zobacz, jakie osłony warto zastosować, by móc uprawiać pod nimi rośliny.

Uprawa roślin w specjalnych warunkach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
  1. Jakie oferty mamy na rynku?
  2. Czym charakteryzuje się uprawa roślin w inspekcie?
  3. Uprawa roślin w tunelu
  4. Jak uprawia się rośliny w szklarni?

Jakie oferty mamy na rynku?

Niestety polski umiarkowany klimat nie jest przyjazny hodowli roślin szczególnie wiosną. Żeby uzyskać jakieś efekty, należy przede wszystkim wykorzystać odpowiednie osłony, aby wspomóc rozwój, chronić przed spadkiem temperatur. Inspekty foliowe wykorzystuje się przede wszystkim w celu rozsady kwiatów lub też wcześniejszego zbioru warzyw. Tani i praktyczny foliowy tunel foliowy, pomimo tego że jest nieogrzewany, bardzo dobrze przyspiesza wegetację i chroni rośliny przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Technologicznie bardziej zaawansowane będą szklarnie. To miejsca, które można ogrzewać, a tym samym znikają na przykład niedogodności chłodniejszych pór roku. Warto pamiętać, że decyzję o postawieniu tunelu, inspektu czy też szklarni powinniśmy podjąć na jesieni, ponieważ w tym momencie już wczesną wiosną (nawet gdy ziemia jest jeszcze zmarznięta) będziemy mogli rozpocząć uprawę.

Czym charakteryzuje się uprawa roślin w inspekcie?

Początkujący działkowcy chętnie korzystają z nowoczesnych inspektów https://www.meblobranie.pl/rozsadniki-i-inspekty-ogrodowe. To konstrukcja, którą łatwo zbudować i składa się z drewnianej ramy bez dna oraz ruchomego przeszklonego przykrycia. Ten element można podnosić na określoną wysokość, by wywietrzyć wnętrze. Cechą charakterystyczną, jaką mają rozsadniki na warzywa meblobranie, jest to, że tylna ściana jest wyższa niż przednia, a przez to szklane przykrycie ustawione jest pod kątem. Należy je ustawić w kierunku południowym, bo to gwarantuje najlepszą ekspozycję na słońce. A to podstawa, aby rośliny pięknie rosły.

Na rynku znaleźć można inspekty zimne lub ciepłe. W tym pierwszym przekopuje się glebę i nasypuje kilkadziesiąt centymetrów podłoża, a następnie sieje nasiona na rozsadę lub nowalijki. Taką uprawę można już rozpocząć w połowie lutego, a zbiory zakończyć w listopadzie. Inspekt ciepły wykorzystuje podłoże z końskiego obornika. To właśnie on w wyniku zachodzących procesów biologicznych podgrzewa całość. Warstwę przykrywa się żyznym podłożem, w którym sieje się nasiona. Specjaliści doradzają, by jesienią przygotowywać inspekt na kolejny sezon. Dodatkowo można wzbogacić podłoże kompostem, obornikiem oraz zabezpieczyć przed przemarzaniem.

Źródło: Meblobranie.pl

Uprawa roślin w tunelu

Żeby ustawić tunel foliowy, potrzeba będzie zdecydowanie więcej miejsca niż na montaż inspektu. Uprawę można rozpocząć już w lutym i na pierwsze zbiory nie będziemy musieli długo czekać, ponieważ tunel doskonale chroni przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Na rynku dostępne są gotowe konstrukcje w różnych rozmiarach i kształtach. Dlatego właśnie bez problemu dobrać można odpowiednią do działki określonej wielkości. Poza tym można samodzielnie złożyć tunel, wykorzystując rurki, łączniki i kształtki, które zapewnią całości stabilność. Całość pokrywa się folią organiczną, która wykazuje dużą odporność zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury, więc tunel może stać na działce przez cały rok. Cała procedura jest prosta, a do gruntu konstrukcje mocuje się za pomocą dedykowanych szpilek. Dzięki temu, że tunele są lekkie łatwo można je przenieść w inne miejsce, co jest zalecane ze względu także na zubożenie ziemi. Warto pamiętać, że jej składniki pod tunelem są mocno eksploatowane, a wyższa temperatura i wilgotność sprawiają, że dochodzi do rozwoju także niekorzystnych organizmów, które przenikają do gleby. Z tego samego powodu z uprawy należy usuwać te rośliny, które są zarażone grzybami czy też pasożytami.

Źródło: Meblobranie.pl

Jak uprawia się rośliny w szklarni?

Przede wszystkim szklarnie wyglądają niezwykle atrakcyjnie oraz mają bardzo stabilną konstrukcję. W ogrzewanym miejscu można uprawiać rośliny przez cały rok, a zbiory są przyspieszone o około półtora miesiąca niż w tradycyjnej uprawie. Siew zwyczajowo rozpoczyna się w lutym i kończy w listopadzie. Na rynku dostępne są gotowe szklarnie, ale samo ich złożenie wymaga pomocy fachowców. Wytrzymały szkielet będzie zrobiony z aluminium, ale znaleźć można również modele metalowe lub drewniane. Specjaliści zalecają, by dach miał kąt nachylenia 25-35°. Taki układ zapewnia wpadanie odpowiedniej ilości światła do wnętrza. Poza tym warto ustawić konstrukcję dłuższym bokiem do osi wschód-zachód. Wiele osób montuje szklarnię na metalowych gotowych podstawach, ale lepszym rozwiązaniem jest zbudowanie fundamentu z betonu. Poza tym w celu ochrony roślin przed nadmiarem ciepła warto zadbać o możliwość cieniowania szklarni. Podobnie jak w tunelu foliowym – warunki, które pozwalają roślinom szybko rosnąć, są również korzystne dla szkodliwych mikroorganizmów. Szklarnię i jej wyposażenie należy odkażać, a glebę wymieniać po sezonie wegetacyjnym.

Materiał zewnętrzny