środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Opryszczka - dlaczego nie należy jej lekceważyć w czasie ciąży?

30.01.2019 15:08 | 0 komentarzy | MK

Chociaż opryszczka nie stanowi większego zagrożenia, jej pojawienie się w ciąży nie jest wskazane. Zlekceważona, może nieść za sobą poważne konsekwencje. Dowiedz się, dlaczego należy unikać zakażenia.

Opryszczka - dlaczego nie należy jej lekceważyć w czasie ciąży?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Opryszczka to przypadłość, którą wywołuje wirus HSV. Standardowo nie stanowi ona większego zagrożenia, o ile nie dotyczy kobiet spodziewających się dziecka – szczególnie tych, które narażone są na tzw. zakażenie pierwotne (nie są nosicielkami wirusa). Wówczas opryszczka w ciąży może być zagrożeniem dla rozwijającego się płodu.

Konsekwencje zakażenia wirusem HSV

Szacuje się, że u ok. 2% ciężarnych dochodzi do pierwotnego zakażenia wirusem opryszczki w okresie oczekiwania na dziecko. Największe zagrożenie niesie za sobą wirus w drogach rodnych mamy – istnieje bowiem duże ryzyko przeniesienia wirusa na noworodka.

Warto jednak mieć świadomość, że również w okresie ciąży płód jest narażony na zakażenie. Wszystko dlatego, że łożysko nie stanowi dostatecznej bariery ochronnej przed działaniem wirusa. Może to skutkować m.in.:

  • poronieniem,
  • wadami rozwojowymi, np. uszkodzeniem centralnego układu nerwowego, wodogłowiem,

szczególnie, jeśli do zakażenia doszło przed 20 tygodniem ciąży.

Jeżeli płód zostanie zainfekowany w III trymestrze, wówczas istnieje duże ryzyko porodu przedwczesnego.

Jak rozpoznać opryszczkę w ciąży?

Opryszczka w ciąży nie może zostać zlekceważona, dlatego warto poznać jej typowe objawy. Pozwoli to na podjęcie szybkich działań mających na celu ograniczenie ryzyka zakażenia płodu.

Wargowa opryszczka w ciąży to przypadłość, której nie sposób pomylić z innymi – daje charakterystyczne objawy. Zwykle rozpoczyna się od mrowienia w okolicach ust. Następnie pojawia się pieczenie i swędzenie – to zwiastuje wystąpienie pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym.

Jak leczyć opryszczkę?

W momencie wystąpienia pierwszych objawów świadczących o opryszczce, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Natychmiastowego działania wymaga opryszczka, która stanowi zakażenie pierwotne – jest bowiem najgroźniejsza. W tym przypadku kobieta ciężarna nie powinna na własną rękę stosować żadnych leków. Tylko specjalista może dobrać odpowiednie preparaty, które będą bezpieczne dla płodu i które spowodują eliminację wirusa.

Jeśli opryszczka pojawia się jako efekt zakażenia wtórnego, zwykle lekarz zaleca stosowanie domowych metod, np. aplikowanie kremów, przyklejanie plastrów itp.

Należy jednocześnie pamiętać o profilaktyce – to ona pozwala zmniejszyć ryzyko zakażenia. W okresie ciąży zaleca się unikać kontaktu z wirusem – szczególnie, jeśli ciężarna nie jest nosicielką (można to sprawdzić, wykonując odpowiednie badania). Nie bez znaczenia pozostaje również utrzymanie wysokiego poziomu higieny.

Materiał zewnętrzny