Piątek, 3 maja 2024

imieniny: Marii, Aleksandra, Stanisława

RSS

Neonaziści wreszcie na ławie oskarżonych

27.01.2019 13:00 | 0 komentarzy | acz

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach przygotowała akt oskarżenia dla organizatorów i uczestników urodzin Hitlera. Zarzuca im propagowanie nazistowskiego ustroju państwa.

Neonaziści wreszcie na ławie oskarżonych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Lider DiN oskarżony

W styczniu 2019 roku Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom, to jest: Mateuszowi S., Adrianowi K., Dawidowi K., Tomaszowi R., Dorocie R. i Krystianowi Z., które zostały oskarżone o popełnienie w dniu 13 maja 2017 roku przestępstwa z art. 256 § 1 k.k. polegającego na publicznym propagowaniu nazistowskiego ustroju państwa poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów sto dwudziestej ósmej rocznicy urodzin Adolfa Hitlera. – Czyn zarzucony oskarżonemu Mateuszowi S. obejmuje także wyprodukowanie, w celu rozpowszechnienia, plakatu stanowiącego zaproszenie na obchody, który zawierał treść propagującą nazistowski ustrój państwa, co stanowi przestępstwo z art. 256 § 2 k.k. – mówi prokurator Joanna Smorczewska.

Hajlowanie na koncercie

Mateuszowi S. postawiono dodatkowo trzy inne zarzuty. Dwa z nich związane są z publicznym propagowaniem nazistowskiego ustroju państwa, głównie poprzez wznoszenie gestów nazistowskiego pozdrowienia, co miało miejsce w trakcie koncertu w dniu 22 października 2016 roku w Boguszowicach koło Rybnika oraz w dniu 15 lipca 2017 roku w trakcie trwania Festiwalu Orle Gniazdo. Mateuszowi S. przedstawiono także zarzut popełnienia przestępstwa z art. 263 § 2 k.k., które polegało na posiadaniu, bez wymaganego prawem pozwolenia, amunicji do broni palnej. Krystian Z. został ponadto oskarżony o popełnienie dwóch innych występków z art. 256 § 1 k.k., czyny te polegały na publicznym propagowaniu nazistowskiego ustroju państwa w trakcie trwania Festiwalu Orle Gniazdo w 2013 i 2017 roku. Dawidowi K. postawiono także zarzut z art. 256 § 1 k.k., dotyczący publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa w trakcie koncertu w dniu 22 października 2016 roku w Boguszowicach koło Rybnika. Czyn polegał na wznoszeniu gestu nazistowskiego pozdrowienia. W toku postępowania przeprowadzono kilkanaście czynności przeszukania miejsc i zatrzymania rzeczy, przesłuchano łącznie niemal 60 świadków, pozyskano 17 opinii biegłych i instytucji specjalistycznych, jak również wykonano ponadto 100 czynności oględzin.

Pierwszy wyrok zapadł

Przestępstwa z art. 256 § 1 i 2 k.k. zagrożone są karą do dwóch lat pozbawienia wolności. Oskarżonemu Mateuszowi S. za zarzucone mu przestępstwo z art. 263 § 2 k.k. grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. Pierwszy wyrok w tej sprawie już zapadł. Adam B., który złożył wniosek o skazanie bez przeprowadzenia postępowania, został skazany za propagowanie ustroju faszystowskiego oraz nielegalne posiadanie broni. Musiał zapłacić 13 tys. złotych grzywny. Równolegle w sądzie w Gliwicach toczy się postępowanie w sprawie delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.

(acz)