Czwartek, 28 listopada 2024

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

Odzież robocza a ochronna

06.01.2019 00:00 | 0 komentarzy | MK

Wiele osób stawia znak równości pomiędzy odzieżą roboczą i ochronną. Jest to duży błąd, ponieważ każda z nich – choć służy do pracy – pełni odmienne role. Są one szczegółowo opisane w Kodeksie Pracy, którym warto się posłużyć, aby unaocznić różnice pomiędzy jednym i drugim rodzajem odzieży.

Odzież robocza a ochronna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Odzież robocza – definicja

Odzież robocza jest używana w celu zastąpienia lub zabezpieczenia odzieży pracownika na stanowisku pracy. Aby podać jej dokładną definicję, należy sięgnąć po aktualne przepisy Kodeksu Pracy. Znajdziemy ją w artykule 237(7), gdzie możemy przeczytać:

§1. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

§2. Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

§3. Przepis § 2 nie dotyczy stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

§4. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z § 2, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.

Odzież ochronna – definicja

Odzież ochronna jest środkiem ochrony indywidualnej, ale – w przeciwieństwie do odzieży roboczej – ma za zadanie chronić przede wszystkim przed zagrożeniami dla zdrowia lub życia. Dotyczy stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi, albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

Dlatego, w zależności od rodzaju pracy, odzież ochronna służy do ochrony przed: czynnikami chemicznymi lub biologicznymi, uszkodzeniami mechanicznymi, porażeniem prądem, niskimi lub wysokimi temperaturami, oddziaływaniami atmosferycznymi, promieniowaniem jonizującym i elektromagnetycznym. Istnieje ponadto specjalna odzież, która jest stosowana przy zagrożeniach wybuchem. Odzież ochronna każdego rodzaju może być dodatkowo wyposażona w pasy odblaskowe, co ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo podczas jej noszenia w warunkach niedostatecznej widoczności lub ciemności.

Odzież ochronna musi bezwzględnie spełniać normy przygotowane pod kątem każdego z wymienionych zagrożeń i musi być dopasowana do warunków pracy. Podobnie jak i odzież robocza, obejmuje ubrania, które razem tworzą komplet. Przepisy prawa nakładają na pracodawcę obowiązek dostarczenia odzieży ochronnej swoim pracownikom. W takiej sytuacji nie ma możliwości, aby pracownik posługiwał się swoją własną odzieżą.

Koszty odzieży roboczej i ochronnej

Zarówno zakup odzieży roboczej, jak i ochronnej wiąże się z pewnymi wydatkami, a następie stałymi kosztami związanymi z ich konserwacją oraz czyszczeniem. W przypadku odzieży ochronnej jest to nieuniknione, można natomiast zaoszczędzić na kosztach odzieży roboczej – wszystko dzięki atrakcyjnej ofercie firmy Lindström. Zaletą tego rozwiązania jest to, iż firma dostarcza certyfikowaną, zgodną ze wszystkimi normami odzież. Ponadto Lindström raz na tydzień zabiera odzież do prania oraz konserwacji, co znacząco odciąża pracodawcę i gwarantuje, że pracownicy zawsze będą dysponować czystą odzieżą roboczą, która ma duży wpływ na wizerunek firmy.

Więcej na: https://lindstromgroup.com/pl/

Materiał zewnętrzny