Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Łatwiej o bezpłatną pomoc prawną

16.01.2019 12:30 | 0 komentarzy | (q)

Od nowego roku nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest każdemu, kto jej potrzebuje i złoży oświadczenie, że nie stać go na nią.

Łatwiej o bezpłatną pomoc prawną
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Należy złożyć oświadczenie

Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie można pobrać od osoby udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i wypełnione składa się tej osobie.

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty. Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością.

W przypadku, gdy nieodpłatnej pomocy udzielać będzie magister prawa, osoba uprawniona do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej będzie musiała złożyć pisemne oświadczenie, że jest świadoma uzyskania pomocy prawnej od osoby niebędącej adwokatem, radcą prawnym albo doradcą podatkowym.

Każdy przypadek udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego jest dokumentowany w „karcie pomocy” przez podanie w szczególności informacji dotyczących zgłoszonej sprawy i udzielonej pomocy, dziedziny prawa, której dotyczyła ta pomoc, kategorii sprawy, formy udzielonej pomocy, czasu poświęconego na jej udzielenie i liczby wizyt osoby uprawnionej w tej samej sprawie, ogólnych informacji o osobie uprawnionej dotyczących w szczególności wieku, płci, wykształcenia, dochodu, gospodarstwa domowego i miejsca zamieszkania, oraz danych dotyczących punktu, osoby udzielającej pomocy i daty jej udzielenia.

Karta pomocy zawiera część obejmującą opinię osoby uprawnionej o udzielonej pomocy. Wypełnienie przez osobę uprawnioną tej części karty pomocy, w tym podanie numeru telefonu w celu zasięgnięcia dalszej opinii, jest uzależnione od zgody osoby uprawnionej. W karcie pomocy nie podaje się danych osobowych osoby uprawnionej. (red.)

Punkty nieodpłatnych porad prawnych zlokalizowane są w:

  • Wodzisławiu Śląskim – w Zespole Poradni Specjalistycznych przy ul. 26 Marca 164,
  • Mszanie – w Urzędzie Gminy Mszana przy ul. 1 Maja 81,
  • Rydułtowach – w Rydułtowskim Centrum Kultury przy ul. Strzelców Bytomskich 9a.

Natomiast punkty, w którym świadczone będzie nieodpłatne poradnictwo obywatelskie zlokalizowane będą w:

  • Radlinie – w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Solskiego 15,
  • Pszowie – w Urzędzie Miasta Pszowa przy ul. Pszowskiej 534.