Seniorzy mają problem z wysiadaniem
Przy ul. Plebiscytowej w Rydułtowach powstały nowe zatoki parkingowe. Tuż przy nich wyznaczono miejsca pod przyszłe zieleńce. Sęk w tym, że z powodu zieleńców starsze i schorowane osoby mają problem z wysiadaniem z samochodów.
Skontaktowaliśmy się z Powiatowym Zarządem Dróg, żeby zapytać, jakie działania są planowane. - Na chwilę obecną zaproponowaliśmy miastu Rydułtowy zagospodarowanie pasa zieleni poprzez jego częściowe utwardzenie, aby umożliwić wygodne wsiadanie i wysiadanie z samochodów oraz przejście do miejsc, w których możliwe jest zejście na chodnik zlokalizowany za pasem zieleni. Pozostała część zieleńców zostałaby zagospodarowana roślinnością niskopienną. Realizacja będzie możliwa po uzgodnieniu zakresu i określeniu kosztów - wyjaśnia Tomasz Wójcik, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.
Dwie funkcje
Szef PZD tłumaczy też, dlaczego wzdłuż ul. Plebiscytowej nie wyznaczono miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. - Biorąc pod uwagę obowiązujące wytyczne minimalna szerokość miejsca postojowego dla osób niepełnosprawnych wynosi 3,6 m. Ze względu na istniejące zagospodarowanie terenu w dokumentacji projektowej nie wyznaczono odrębnych miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych, gdyż przy ul. Plebiscytowej zlokalizowane są dwa duże parkingi - jeden w rejonie cmentarza, drugi naprzeciw szpitala - na których parkowanie może odbywać się bez ograniczeń - informuje dyrektor. Dodaje, że głównym założeniem na etapie projektowania przebudowy ul. Plebiscytowej była poprawa bezpieczeństwa użytkowników drogi poprzez wyeliminowanie parkowania samochodów na jezdni w ciągu drogi. - W uzgodnieniu z władzami Rydułtów postanowiono zawęzić szerokość pasów ruchu, a pozostałą przestrzeń wykorzystać na wyodrębnienie miejsc postojowych do parkowania równoległego, jednocześnie zachowując istniejący przed przebudową charakter ulicy z zielenią oddzielającą strefę dla pojazdów od miejsc przeznaczonych dla ruchu pieszych. Z uwagi na to, iż miejsca postojowe zgodnie z obowiązującymi przepisami mają szerokość 2,5 m oraz aby były właściwie odwodnione, ich nachylenie zostało zaprojektowane w stronę jezdni z odpowiednim spadkiem. Spowodowało to na niektórych odcinkach różnice wysokości pomiędzy miejscami postojowymi a chodnikiem, który musiał jednocześnie zostać dostosowany do wysokości obiektów, w których prowadzona jest różnego rodzaju działalność gospodarcza. Zieleniec pełni więc podwójną funkcję - rozdzielenia strefy ruchu pojazdów od strefy dla pieszych, a także na niektórych odcinkach niweluje różnice wysokości - puentuje dyrektor.
(mak)
Ludzie:
Marcin Połomski
Burmistrz Miasta Rydułtowy
Komentarze
4 komentarze
Marcin Połomski burmistrz miasta Rydułtowy podkreślił droga jest powiatowa ( czyli nie nasza choć w Rydułtowach ) . Z jednej strony przypomniał że proboszcz parafii stosuje zasadę parafianie którzy przywożą osoby niepełnosprawne mogą wjeżdżać na plac kościelny ,i sprawa załatwiona czyli wszystko się wyjaśniło i po sprawie ? nic tylko jeszcze pozostało podziękować burmistrzowi za tak szybkie pozytywne załatwienie sprawy, teraz już problemu nie ma ,a starsi schorowani ludzie niech nauczą się fruwać a przynajmniej skakać , czy nie nazwać tego i wielką ignorancją .......
Radna Ciurko ? Pracownica Starostwa ? A inwestycja Starostwa. I do tego zatwierdzana w jej wydziale. To może zamiast na sesję powinna chwycić się roboty w miejscu zatrudnienia
Sprawdzcie, czy tych projektów drogowych nie popełnia stale ta sam osoba, bo jakoś dziwnie dużo, w powiecie wodzisławskim, pojawia się "parkingów przydrożnych" w parze ze "skokiem przez żywopłotek". Przy urzędzie w Wodzisławiu na Bogumińskiej, to nawet, przez chwilę, próbowali ludziom ładować mandaty, za skutki korzystania z "parkingu bez wyjścia".
To POlska, najpierw wybudują ,później widzą problem. Ludzie bez wyobraźni !