Kandydat PiS na prezydenta chce budować w Wodzisławiu mieszkania [PROGRAM]
Jarosław Mrozek, który jest kandydatem PiS na prezydenta Wodzisławia Śląskiego, chce nie tylko budować mieszkania, ale też zapewnić lokatorom mieszkań komunalnych możliwość wykupu na preferencyjnych warunkach. - Niech mieszkańcy poczują się gospodarzami i decydują o swojej własności - mówił Jarosław Mrozek na konferencji prasowej, podczas której przedstawił swój 10-punktowy program wyborczy.
Jarosław Mrozek, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Wodzisławia Śląskiego, przedstawił swój program wyborczy w piątek (12 października) na konferencji prasowej. Spotkanie odbyło się w wodzisławskim biurze senatora Adama Gawędy.
"Dziesiątka" Mrozka
Na program wyborczy Jarosława Mrozka składa się 10 punktów. - Wszystkie punkty są od siebie zależne i uzupełniają się. Opierają się na fundamencie pod nazwą "Rodzina, praca, rozwój". Bo to, co powstanie w Wodzisławiu, musi mieć solidny fundament - podkreślał kandydat. Mówił, że z jednej strony jego program nawiązuje do propozycji Prawa i Sprawiedliwości (np. do programu Mieszkanie+), ale z drugiej strony wynika ze spotkań i rozmów z mieszkańcami Wodzisławia, którzy mówili o swoich potrzebach.
O gospodarce
Programową "dziesiątkę" Jarosława Mrozka otwiera punkt "Gospodarka na start". - Chcemy podjąć działania, które rozwiną przedsiębiorczość w mieście - podkreślał kandydat. - Wodzisław ma tereny inwestycyjne, ale problem polega na tym, że nic tam się nie dzieje - ubolewał. Jako przykład podał strefę inwestycyjną Olszyny. - To puste pole. A wystarczy, że pojedziemy kawałek dalej na strefę po stronie sąsiednich Czyżowic i zobaczymy mnóstwo firm. Pytanie, dlaczego tak się dzieje? Przecież musi być powód! Moim zdaniem w wodzisławskim urzędzie miasta brakuje przyjaznej atmosfery dla inwestorów - ocenił.
Jarosław Mrozek chce tworzyć w Wodzisławiu zintegrowany ośrodek wsparcia dla rozwoju firm rodzimych, rozwijając i aktywizując inkubator przedsiębiorczości. Prócz tego obniżyć podatki dla przedsiębiorców działających, inwestujących i tworzących nowe miejsca pracy na terenie miasta. - Stworzymy zespół fachowców, który skutecznie będzie pozyskiwał środki z programu dla Śląska w celu pobudzenia inwestycji rozwojowych w regionie oraz środków Unii Europejskiej skierowanych na rozwój przedsiębiorczości i nowych technologii. Działania administracji urzędu miasta zorientowane zostaną na promowanie lokalnego biznesu, tak aby w mieście powstały nowe, atrakcyjne miejsca pracy - zaznaczył.
DGP potrzebna jak tlen
Kolejny punkt programu nosi tytuł "Dobre drogi i funkcjonalna komunikacja". Kandydat obiecywał, że będzie pozyskiwał pieniądze na rozwój, modernizację i remonty dróg. Nie tylko dróg miejskich. Jego zdaniem kluczem do rozwoju naszego regionu jest budowa Drogi Głównej Południowej. - Wiem, że to trudny temat, ale ta droga musi powstać. Nie ma wyjścia. Brakuje jej jak tlenu. Bez DGP nasz region nie będzie się odpowiednio rozwijał - stwierdził Mrozek.
Sporo czasu poświęcił tematowi dróg i chodników miejskich. Stwierdził, że obecne władze Wodzisławia nie podchodzą do sprawy kompleksowo. - Nie mają na to pomysłu. Podam przykład. Ulica Tysiąclecia, samochód na samochodzie, trudno przejechać. A 100 metrów dalej pięknie wyremontowane. Nie wiadomo dlaczego tak, a nie inaczej. Brakuje kompleksowego podejścia. Moim zdaniem trzeba zrobić inwentaryzację dróg i chodników lokalnych, ustalić zasady remontów, ich harmonogram. Ale przede wszystkim porozmawiać o potrzebach w tym zakresie z mieszkańcami i radami dzielnic - mówił. Dodał, że jednym z jego priorytetów jest również dobre skomunikowanie Wodzisławia Śląskiego z pozostałymi gminami powiatu.
Program - pozostałe punkty
Pierwsze trzy punkty "dziesiątki" Mrozka opisaliśmy szczegółowo powyżej. Poniżej przedstawiamy pozostałe punkty jego programu wyborczego (przedstawiamy w oryginale)
4. Edukacja i opieka wczesnoprzedszkolna.
Nie będziemy zamykać szkół! Doprowadzimy do unowocześnienia szkół przy silnym ich zakorzenieniu w śląskiej tradycji. Zależy nam na tym, aby każdy uczeń, bez względu na to jaki jest status materialny jego rodziców miał dostęp do dobrej edukacji. Uczeń w szkole powinien czuć się bezpiecznie jak w dużej rodzinie. Ograniczymy liczebność klas w celu podniesienia jakości i komfortu nauczania. Zapewnimy środki na doposażenie klaso-pracowni, pod przyszłe szkolnictwo zawodowe. Stworzymy w szkołach klasy o profilach sportowych, technicznych i językowych. Zwiększymy ilość miejsc w żłobkach.
5. Czyste powietrze, czyste miasto.
Pozyskamy środki z programu rządowego dotyczącego termomodernizacji domów jednorodzinnych oraz programu wymiany kotłów starej generacji na kotły spełniające obowiązujące standardy ekologiczne. Działanie to spowoduje zmniejszenie niskiej emisji i poprawi jakość powietrza w mieście. Włączymy miasto do systemu ciepłownictwa sieciowego.
6. Bezpieczne miasto.
Stworzymy system funkcjonalnego monitoringu połączonego w sieć nadzorowaną i monitorowaną przez Straż Miejską. Straż Miejską przekształcimy w jednostkę głównie dbającą o bezpieczeństwo mieszkańców Wodzisławia. Zmienimy system działania Straży Miejskiej z opresyjnej na prewencyjną i wspomagającą mieszkańców w życiu codziennym. Miejsca obecnie szczególnie niebezpieczne będą objęte monitoringiem całodobowym. Zrealizujemy program profilaktyczny skierowany na przeciwdziałanie kradzieżom i oszustwom domowym.
7. Wodzisław sercem rozwoju kulturalnego i sportowego regionu.
Poprawimy atrakcyjność oferty Wodzisławskiego Centrum Kultury. Przywrócimy dawną świetność MKS Odry Wodzisław. Stworzymy Wodzisławskie Centrum Sportowe, wraz z budową nowej, wielofunkcyjnej hali sportowej, przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz środków budżetu państwa.
8. Oferta Senior+
Stworzymy zintegrowany system wsparcia i opieki dla ludzi w podeszłym wieku, w tym szczególnie obejmując ludzi przewlekle chorych. Dla tych ludzi stworzymy system obsługi administracyjnej „na telefon”, oraz świadczeń bezpłatnych porad prawnych w trudnych sytuacjach życiowych.
9. Rozsądny budżet obywatelski
Przywrócimy zasady realnego współdecydowania w projektach i działaniach realizowanych w poszczególnych dzielnicach przez ich mieszkańców.
10. Skuteczny dialog i dobra współpraca
Nawiążemy i doprowadzimy do dobrej i efektywnej współpracy z miastami i gminami powiatu i regionu, w celu realizacji zadań wykraczających poza jednostkę administracyjną Wodzisławia – w ramach projektu „Mała Metropolia”. Dla realizacji przedsięwzięć gospodarczych nawiążę stałą, dobrą współpracę z organizacjami rzemieślniczymi, izbami gospodarczymi oraz organizacjami przedsiębiorców.
W konferencji prasowej uczestniczył również senator Adam Gawęda, a także Ewa Gawęda (kandydatka PiS do Sejmiku Województwa Śląskiego) i Adrian Jędryka (kandydat do wodzisławskiej rady miasta).
Ludzie:
Adam Gawęda
były poseł i senator
Ewa Gawęda
Była senator.
Jarosław Mrozek
Kandydat na urząd prezydenta miasta Wodzisław Śląski
Komentarze
1 komentarz
Bardzo dobry program dla mieszkańców Wodzisławia Śląskiego, to jest konkret, nie 12 lat obietnic prezydenta Kiecy, gdzie obiecana galeria Odra?. Gdzie droga główna poludniowa? Gdzie areszt który miał być na Marklowickiej? Gdzie fabryka firmy Prevac w Kokoszycach? Żadna z tych obietnic wyborczych niespełniona. Ale za to pan Kieca wydał zgodę na spalarnie opon na Marklowickiej i dobrze że Samorządowe Kolegium Odwoławcze zatrzymało ten nielogiczne pomysł prezydenta miasta, który chciał dopuścić do dalszego pogorszenia powietrza w mieście które ma rekordy przekraczania norm czystości powietrza. To jest ta walka Kiecy ze smogiem?