Poniedziałek, 17 czerwca 2024

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Zdobądź kompetencje przyszłości. Kursy językowe i komputerowe z dofinansowaniem Funduszy Europejskich

26.09.2018 11:00 | 0 komentarzy | MK

Rynek pracy w Polsce dynamicznie się zmienia. Według wszelkich prognoz niemal każdy z nas w toku kariery musi liczyć się nie tylko z kilkukrotną zmianą miejsca zatrudnienia, ale również profesji. Przyszłość należy do nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) oraz znajomości języków obcych. W jaki sposób przygotować się na nowe oczekiwania pracodawców? W województwie śląskim szansę stanowi wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (RPO WSL) w postaci szkoleń językowych i komputerowych dla pracujących.

Zdobądź kompetencje przyszłości. Kursy językowe i komputerowe z dofinansowaniem Funduszy Europejskich
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co czeka pracowników w najbliższych latach?

W związku ze zmiennymi wymaganiami rynku pracy rośnie znaczenie kształcenia ustawicznego i kompetencji kluczowych. Czym właściwie są kompetencje kluczowe? Zgodnie z zaleceniami UE jest ich osiem:

  • porozumiewanie się w języku ojczystym,
  • porozumiewanie się w językach obcych,
  • kompetencje matematyczne i naukowo-techniczne,
  • kompetencje informatyczne,
  • umiejętność uczenia się,
  • kompetencje społeczne i obywatelskie,
  • inicjatywność i przedsiębiorczość,
  • świadomość i ekspresja kulturalna.

Są to zatem umiejętności przydatne praktycznie w każdej pracy, bez w względu na konkretne stanowisko, zawód czy miejsce zatrudnienia. Pracodawcy w szczególności doceniają znajomość języków obcych i kompetencje IT.

Najmocniej rozwijającymi się branżami na rynku pracy są te związane z IT, zwłaszcza z międzynarodowym wsparciem klientów. Rozwijać będzie się także logistyka. W obu przypadkach, do rozpoczęcia pomyślnej kariery zawodowej, niezbędna jest znajomość języków obcych. Wiele korporacji, opiera swoje procesy rekrutacyjne przede wszystkim o ich znajomość. Kompetencje językowe ułatwiają także start pomyślnej kariery w branżach takich jak kadry i płace, audyt finansowy, controling. Na rynku pracy poszukiwani są również specjaliści od nowoczesnych technologii – programiści, webmasterzy, graficy komputerowi, specjaliści ds. baz danych oraz zajmujący się marketingiem internetowym i mediami społecznościowymi.

Jak nie wypaść z karuzeli zawodowej? RPO WSL w praktyce

Odpowiedzią na potrzeby rynku pracy jest oferta Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w postaci szkoleń językowych i komputerowych dla osób pracujących. Są one kierowane do aktywnych zawodowo, ale zagrożonych bezrobociem lub niskimi wynagrodzeniami. Dlatego mogą z nich skorzystać w szczególności pracownicy o niskich kwalifikacjach (posiadający wykształcenie co najwyżej ponadgimnazjalne), osoby powyżej 50. roku życia, osoby z niepełnosprawnościami, kobiety (zwłaszcza powracające na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka) oraz mieszkańcy terenów wiejskich. Oferta obejmuje również osoby pracujące w oparciu o umowy cywilnoprawne. Cel jest jeden – utrzymanie się na rynku pracy i poprawa pozycji zawodowej.

Warty podkreślenia jest fakt, że uczestnicy kursów zdobywają nie tylko samo zaświadczenie udziału w szkoleniu, ale i certyfikowane świadectwo zdobycia umiejętności na określonym poziomie. Certyfikaty międzynarodowe typu TOIC lub ECDL są bardzo cenione przez pracodawców. Szkolenia językowe oraz komputerowe są w większości bezpłatne, funkcjonują także projekty, w których opłata za uczestnictwo jest symboliczna, mająca motywujący i korzystny dla frekwencji charakter. Zarówno z jednej, jak i drugiej formy korzystają osoby pracujące, posiadające własne dochody i chcące uchronić się przed bezrobociem w obliczu dynamicznych zmian na rynku pracy.

Jak skorzystać ze szkoleń?

Więcej na temat aktualnie dostępnych szkoleń można przeczytać na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Znajduje się tam lista aktualnych projektów oferujących szkolenia językowe i komputerowe. Realizują je różne podmioty wybrane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. To one zajmują się rekrutacją i udzielają bliższych informacji o zasadach udziału w kursach.

Kompetencje XXI wieku

Jednym z przykładów takiego wsparcia jest projekt pt. „KOMPETENCJE XXI WIEKU – regionalny program podnoszenia kwalifikacji językowych i ICT” realizowany przez CENTRUM SZKOLENIOWO-EDUKACYJNE "PRYM" SAPETA JOANNA w Katowicach. Jak relacjonuje przedstawiciel beneficjenta: celem projektu jest zwiększenie adaptacyjności 1200 dorosłych osób, poprzez wzrost kwalifikacji w zakresie ICT oraz języków obcych mieszkańców woj. śląskiego pow. 25 r.ż. Wsparciem w dalszym rozwoju zostali objęci przedstawiciele grup defaworyzowanych na rynku pracy.

Na etapie rekrutacji uczestnicy wypełniają test określający ich poziom kompetencji językowych/ICT. Szkolenia językowe, a także późniejsze egzaminy pozwalające uzyskać uznawany w krajach UE certyfikat TGLS, dostosowane są do obecnego poziomu grupy. Uczestnicy kursów związanych z ICT otrzymują natomiast certyfikaty ECCC (Informacja, Komunikacja, Tworzenie treści, Bezpieczeństwo, Rozwiązywanie problemów), które mogą dalej rozwijać w wielu krajach Europy. Pan Jakub Szylak, mieszkaniec Katowic oraz uczestnik projektu KOMPETENCJE XXI WIEKU, miał okazję korzystać zarówno ze szkoleń w zakresie języka angielskiego, jak i ECCC. Tak podsumowuje swój udział w szkoleniu ECCC:

Wykładowca starał się prowadzić w taki sposób kurs, aby był owocny dla każdego. Bardzo dużo rzeczy się dowiedziałem. W pracy biurowej – jeżeli to nie jest niezbędna wiedza – to na pewno jest przydatna. Posiadając certyfikaty z tego kursu, a mam ich pięć, bo było pięć modułów, zdecydowanie czuję się pewnie, szukając jakiejkolwiek pracy.

Zdobyte w wyniku egzaminów zewnętrznych certyfikaty to coś więcej niż zaświadczenie udziału w szkoleniu. To przede wszystkim honorowane przez międzynarodowe korporacje narzędzie, które pozwala skutecznie weryfikować umiejętności pracowników i stanowi klucz do dalszego rozwoju zawodowego.

Materiał zewnętrzny