środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Ciepło pewne tylko do 2022 roku. A co potem?

10.08.2018 07:00 | 1 komentarz | juk

Zimne kaloryfery w okresie grzewczym? To nie czarnowidztwo, a możliwy scenariusz, który radlinianie mogą odczuć na własnej skórze. Miasto stoi przed ogromnym wyzwaniem zabezpieczenia mieszkańców w ciepło.

Ciepło pewne tylko do 2022 roku. A co potem?
Na terenie radlińskiej koksowni w ciągu najbliższych czterech lat ma zostać wybudowany blok energetyczny. Ale czy rzeczywiście powstanie?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przetargu nadal nie otworzyli

Aby zapewnić ciągłość działania systemu ciepłowniczego dla mieszkańców Radlina, konieczna jest budowa nowego bloku energetycznego na terenie Koksowni Radlin. - Jesteśmy zdeterminowani do tego, żeby blok energetyczny wybudować. Robimy wszystko, żeby inwestycję rozpocząć już w tym roku. Dlatego w najbliższym czasie powinien zostać ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę bloku - zapowiadał podczas styczniowej radlińskiej sesji dyrektor Koksowni Radlin, Krzysztof Gozdek. Dodał, że nie jest w stanie zagwarantować czy inwestycji powstanie na czas. Wiąże się to przede wszystkim ze skomplikowanymi i czasochłonnymi czynnościami formalnymi.

Od czasu styczniowej sesji minęło ponad pół roku, a przetarg na wykonawcę bloku nie został jeszcze rozstrzygnięty. - Widzimy zagrożenia związane z przedłużającymi się planami inwestycyjnymi w sprawie budowy bloku energetycznego. Ale korespondencja prowadzona w tej sprawie potwierdza chęć rozpoczęcia inwestycji przez władze Koksowni - mówi zastępca burmistrz Radlina Zbigniew Podleśny. Uważa, że również ostatnie inwestycje wykonane na terenie koksowni (np. modernizacja benzolowni) świadczą o chęci budowy bloku energetycznego.

Plan „b”?

– W razie braku do połowy 2018 r. konkretnych decyzji co do budowy bloku, wraz z harmonogramem działań gwarantujących dotrzymanie wymaganych terminów jego uruchomienia, miasto powinno samo przystąpić do opracowania projektu planu zaopatrzenia w zakresie zasilania miejskiej sieci ciepłowniczej - uważa Adam Jankowski. Scenariusz alternatywny może zakładać m.in. korzystanie z innego źródła ciepła spoza Radlina np. z Elektrowni Rybnik. A połowa roku już minęła. Zbigniew Podleśny przyznaje, że mimo to, nie podjęto decyzji o przystąpieniu do wykonania planu alternatywnego dla zapewnienia ciągłości sieci. - Na razie nie zakładamy, aby czarny scenariusz, czyli taki, w którym blok energetyczny nie zostanie wybudowany i miasto zostanie bez dostawcy ciepła, mógłby zostać zrealizowany - mówi Podleśny.

(juk)