Minister wypytuje marszałka o zgodę na rozbiórkę Szarloty
Od mieszkańców oczekuje się, że będą bardziej "eko" i wymienią piece na nowe, a jednocześnie marszałek województwa wydaje zgodę na rozbiórkę hałdy, co doprowadzi do zanieczyszczenia powietrza. Gdzie tu logika i konsekwencja? – pytają włodarze Rydułtów i pokazują ten paradoks ministrowi środowiska.
Fotografia pomoże?
Po drugie, Rydułtowy przesłały do ministerstwa aktualne zdjęcie hałdy. Widać na nim zielone wzniesienie. - Z obserwacji poczynionych przez mieszkańców wynika, że na tym terenie nie obserwuje się wyraźnych zjawisk pożarowych - podkreśla Sylwia Jendrysik. W opinii rydułtowskiego urzędu „prowadzenie jakichkolwiek prac związanych z rozbiórką istniejącego zwałowiska spowoduje eskalację zanieczyszczeń do atmosfery”.
W Pszowie się zapaliła
Po trzecie, doświadczenia sąsiednich samorządów pokazują, że prowadzone przez firmy zewnętrzne rozbiórki zwałowisk nie zawsze przebiegają tak, jak powinny. - Prace związane z wydobyciem skały zgromadzonej na hałdzie Wrzosy w Pszowie doprowadziły do napowietrzenia, a w konsekwencji do jej zapalenia. Podobne wydarzenia mają miejsce na hałdzie Marcel w sąsiednim Radlinie, gdzie są prowadzone prace rozbiórkowe - brzmi fragment pisma do ministerstwa.
Mieszkańcy się obawiają
Rydułtowski urząd przypomniał też, że zebrano ponad 3 tysiące podpisów mieszkańców przeciwko rozbiórce hałdy. - Nie mamy nic przeciwko temu, by kopalnia gospodarowała na swoim terenie. Natomiast jesteśmy przeciwni działaniom, które mogą spowodować skażenie powietrza i degradację dróg - podkreśla Marcin Połomski, wiceburmistrz Rydułtów.
Co na to ministerstwo?
Ministerstwo zareagowało na pismo z Rydułtów i zwróciło się bezpośrednio do urzędu marszałkowskiego. Ministerstwo chce wiedzieć, czy przy tworzeniu „Programu ochrony powietrza” w ogóle brano pod uwagę negatywne oddziaływanie planowanej rozbiórki hałdy. Domaga się również informacji czy, kiedy marszałek województwa śląskiego udzielał zgody na rozbiórkę hałdy, to w jego decyzji zostały uwzględnione działania ograniczające negatywny wpływ na środowisko i mieszkańców. Ze względu na priorytetowy charakter sprawy ministerstwo oczekuje odpowiedzi do 10 sierpnia.
(mak)
Ludzie:
Marcin Połomski
Burmistrz Miasta Rydułtowy
Komentarze
1 komentarz
Sprawa z hałdą jest na 100 % przesądzona , teraz gdy się buduje droge tzw.Pszczyna -Racibórz , gdzie taki materiał jak kamien z hałdy to milionowy zarobek , wiec ktoś z wyższych władz Panstwa napewno jest zainteresowany rozbiorm ww hałdy.Proponuję władzom Rydułtów powiadomienie organów Panstwa takich jak UOP , czy innego urzedu kontrolnego , aby skontrolowali wszystkie decyzje wydane w tej sprawie.