Czwartek, 5 sierpnia 2021

imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

RSS

W Wodzisławiu i Rydułtowach antyszczepionkowcy rosną w siłę

31.07.2018 07:00 | 16 komentarzy | mak

Z roku na rok w Wodzisławiu Śląskim i pozostałych miejscowościach powiatu rośnie liczba dzieci, które nie są szczepione.

W Wodzisławiu i Rydułtowach antyszczepionkowcy rosną w siłę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Lawinowo rośnie liczba rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci. Potwierdzają to dane z wodzisławskiego Sanepidu, który monitoruje sytuację. Tendencja jest wzrostowa. W ubiegłym roku już 305 dzieci z naszego powiatu nie zostało poddanych obowiązkowym szczepieniom. W 2016 roku takich przypadków było zdecydowanie mniej, bo 231. Sanepid, podobnie jak lekarze, źródła problemu upatruje przede wszystkim w rosnącej popularności ruchów antyszczepionkowych.

Rekordowy Wodzisław

W ubiegłym roku to w Wodzisławiu najwięcej osób zrezygnowało ze szczepienia swoich dzieci – Sanepid odnotował aż 108 takich przypadków. Na drugim miejscu są Rydułtowy – 65 dzieci. Kolejno Radlin – 30 dzieci, Gorzyce – 25, Marklowice – 23, Lubomia – 22, Pszów – 15, Godów – 15, Mszana – 2. – Rzeczywiście, są powody do zaniepokojenia, bo liczba dzieci nieszczepionych stale rośnie. Zauważamy, że co kwartał jest ich więcej – mówi Katarzyna Klusaczyk z sekcji epidemiologii wodzisławskiego Sanepidu.

Mała świadomość?

O niezdrowej modzie na nieszczepienie dzieci mówiła na sesji rady miasta w Wodzisławiu Śląskim dyrektor wodzisławskiego Sanepidu Barbara Orzechowska. Podkreślała, że często rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, czym grozi brak obowiązkowych szczepień. – Słyszą o niepożądanych odczynach poszczepiennych, a tymczasem w ubiegłym roku na terenie Wodzisławia odnotowano tylko jeden taki przypadek i do tego lekki. Rodzice mają zbyt małą wiedzę na temat chorób i powikłań po chorobach, przed którymi chronią szczepionki – mówiła Orzechowska.

W całym powiecie wodzisławskim w 2017 r. do sanepidu zgłoszono 12 przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych, ale były to łagodne przypadki, typu gorączka.

Ludzie:

Czesław Burek

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia