środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

W Wodzisławiu i Rydułtowach antyszczepionkowcy rosną w siłę

31.07.2018 07:00 | 16 komentarzy | mak

Z roku na rok w Wodzisławiu Śląskim i pozostałych miejscowościach powiatu rośnie liczba dzieci, które nie są szczepione.

W Wodzisławiu i Rydułtowach antyszczepionkowcy rosną w siłę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do sądu

Spory w sprawie szczepień coraz częściej przenoszą się do sądu. W kwietniu „Rzeczpospolita” opisywała sprawę rodziców, którzy nie przyszli z córką na szczepienia. Służby sanitarne nakazały im zaszczepić ją przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, odrze, śwince i różyczce. Rodzice odmówili, zostały zasądzone grzywny. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że nie tylko niezaszczepienie dziecka, ale nawet niestawienie się z dzieckiem na badanie kwalifikacyjne jest łamaniem prawa.

Eksperci alarmują, że jeśli w kraju utrzyma się wysokie tempo rezygnacji ze szczepień, to za kilka lat nie będziemy chronieni przed chorobami, które – jak się wydawało – zostały już niemal opanowane. W Europie jest coraz więcej przypadków zachorowań np. na odrę. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że jeśli liczba przeciwników szczepień będzie nadal rosła, to odra zaatakuje także i w Polsce.

Magdalena Kulok


Występowanie niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) jest jednym z głównych argumentów tzw. ruchu antyszczepionkowego. Jak wynika z danych publikowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) niepożądany odczyn poszczepienny występuje przeciętnie 1 raz na 10 000 szczepień (dotyczy to szczepionek stosowanych w Polsce). Najczęściej występujące odczyny poszczepienne to zaczerwienienie, ból w miejscu wkłucia, gorączka czy niepokój u dziecka. Odnosząc to do możliwych objawów oraz powikłań wybranych chorób zakaźnych - takich jak zapalenie mózgu, sepsa, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy też zapalenie mięśnia sercowego – należy stwierdzić, że ryzyko związane z wystąpieniem u dziecka choroby zakaźnej jest wielokrotnie wyższe, niż ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne, wymagające hospitalizacji, występują nieporównanie rzadziej niż powikłania chorób, przed którymi chronią. - Szczepienia ochronne są najskuteczniejszym narzędziem zwalczania chorób zakaźnych – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Ludzie:

Czesław Burek

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia