Pomysły na weekend. Wycieczka po nowych i zapomnianych atrakcjach Śląska Opawskiego (cz. 2)
Zestawienie atrakcji Śląska Opawskiego spotkało się ze sporym zainteresowaniem naszych Czytelników. Publikujemy więc drugą część wykazu atrakcji naszej bliskiej zagranicy - sprawdźcie, co jeszcze możecie zobaczyć podczas weekendowej wycieczki w rejon Opawy.
Ślązacy wiedzą jak się bawić
Tradycje na Ziemi Opawskiej są stale żywe. Co roku w odpustach i innych imprezach ludowych uczestniczą tysiące osób.
Chrzest młodzieńców
Nie ma bardziej tradycyjnej imprezy w regionie niż tzw. Štítinská Mládenecká, która w tym roku świętuje już 168 lat. Odbywa się zawsze w poniedziałek, po miejscowym kiermaszu. W tym roku wypada na 23 lipca. Przyjmowanie nowych członków do Cechu młodzieńców w miejscowości Štítina zapoczątkowano w 1850 roku. Miejscowi chłopcy wstępują do niego po osiągnięciu wieku 17 lat i zostają oficjalnymi młodzieńcami do czasu swojego ożenku. Podczas uroczystości ma miejsce wiele tradycyjnych rytuałów, jak obcinanie krawatów czy chrzest młodzieńców, podczas którego adepci stają się celem wszelakich „zabawnych niedoli”. Są biczowani pokrzywami i polewani lepką śmierdzącą mazią wymieszaną z różnymi składnikami, na przykład ze sfermentowanym kompotem czy śmieciami.
Termin: poniedziałek 23 lipca
Bilety: wejście bezpłatne
Największy odpust na Morawach i Śląsku
Bardzo silna tradycja odpustów jest na Ziemi Hulczyńskiej. W ten sposób mieszkańcy chcą uczcić patrona, któremu jest poświęcona miejscowa świątynia. Uroczystość ma dwie płaszczyzny: duchową w postaci mszy i świecką. Najmocniejszą pozycję ma odpust w Krawarzu. Jest to największa impreza odpustowa na Morawach i druga największa w całym kraju. Na gości czekają dziesiątki atrakcji, od tych dla najmłodszych, aż po te dla lubiących adrenalinę i odważnych. Co roku pojawia się tu przynajmniej jedna nowa karuzela. Oczywiście są też stoiska z towarami odpustowymi a dodatkową atrakcją jest konkurs na najlepszy kołacz, w którym może wziąć udział każdy, kto lubi piec. Pięć dni pełnych zabawy zamyka olbrzymi pokaz sztucznych ogni. Tegoroczny odpust będzie się odbywał od 23 do 27 sierpnia.
Termin: czwartek 23 sierpnia – poniedziałek 27 sierpnia
Bilety: wejście bezpłatne
Cudowny obraz
Do największych odpustów na Ziemi Opawskiej należy obok Krawarza także odpust w Piszczu. Również on ma swoją specyfikę. Tutejszy kościół św. Wawrzyńca jest miejscem pielgrzymkowym. Pod tajemniczym obrazem miał podobno miejsce cały szereg cudów. Dlatego tutaj na odpust przychodzą nie tylko mieszkańcy wioski, ale także ludzie z całej okolicy. Obraz madonny przyciąga także gości z Polski czy Niemiec. Oprócz Piszcza swoje odpusty hucznie obchodzą Kobeřicíce, v Hrabyně czy Malé Hoštice. Już pod koniec lipca będą świętować w miejscowości Bohuslavice. Na wszystkich uroczystościach nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych. Będzie tradycyjna wata cukrowa i inne smakołyki.