Sobota, 28 września 2024

imieniny: Luby, Wacława, Salomona

RSS

Pomysły na weekend. Wycieczka po nowych, tradycyjnych i zapomnianych atrakcjach Śląska Opawskiego

05.07.2018 19:00 | 0 komentarzy | ż

Śląsk Opawski obfituje w wiele atrakcji - imprezy kulturalne i sportowe, osobliwości przyrodnicze oraz zabytki. Sprawdźcie, co możecie zobaczyć podczas weekendowej wycieczki za naszą południową granicę.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Śląsk Opawski z góry

Najbardziej znanym miejscem widokowym w regionie jest prawdopodobnie Cvilín u Krnova. Ale na Śląsku Opawskim znajdziemy cały szereg wież widokowych i miejsc, z których możemy podziwiać piękno okolicy.

Najbardziej ustronna stacja meteorologiczna w kraju

Jeżeli będziemy chcieli latem trochę się pomęczyć, to możemy wejść na najwyższe naturalne wzniesienie w powiecie opawskim, którym jest wzgórze Červená Hora. Z Budišova nad Budišovkou zaprowadzi nas tam niebieski szlak turystyczny. Znakiem rozpoznawczym jest maszt telekomunikacyjny, który stoi na jego wierzchołku. Oprócz niego jest tam także usytuowana na wysokości 749 metrów najbardziej ustronna stacja meteorologiczna w Republice Czeskiej. Podczas II wojny światowej na szczycie wzgórza stała lotnicza wieża niemieckiej Luftwaffe. Stacja meteorologiczna prowadzi tutaj pomiary nieprzerwanie od 1970 roku. Jest to najbardziej ustronna stacja w całym kraju. Jej specyficzna lokalizacja w środku lasów, z dala od cywilizacji, umożliwia prowadzenie szeregu specyficznych pomiarów i badań, takich jak badanie lecących bolidów czy liczenie błyskawic. Następną ciekawostką są kamieniołomy bazaltu znajdujące się w pobliżu wzgórza. Aktywność wulkaniczna miała tutaj miejsce mniej więcej przed dwoma milionami lat. W wyniku erupcji wulkanu ściany kamieniołomu wybarwiły się na ceglany kolor.

Śladami generała Laudona

Kiedy ze wzgórza Červená Hora będziemy kierować się dalej niebieskim szlakiem, dotrzemy do zabytkowego pomnika przyrody, czyli złotej lipy. Podobno tutaj odpoczywał słynny austriacki generał Laudon w 1758 roku po zwycięskiej bitwie z pruskimi wojskami. Historia bitwy jest opisana na tablicy. W pobliżu znajduje się także grób zbiorowy żołnierzy, którzy w niej polegli. Możemy się również przejść drogą czesko-niemieckiego porozumienia. Na jej bruku przedstawiciele Niemiec, Polski, Francji czy Austrii, pozostawili swój przekaz, deklarując w ten sposób wiarę w dobre stosunki międzynarodowe.