Jan Wiecha stanął na czele rewolucji antysmogowej. Wbrew radnym Lenka forsuje strefę bez węgla
Rada miasta może na czerwcowej sesji przyjąć uchwałę intencyjną o wprowadzeniu w Raciborzu zakazu palenia węglem w piecach. Projekt uzyskał pozytywną opinię komisji budżetowej, którą kieruje Jan Wiecha.
Radny Michał Kuliga uznał, że ma jeszcze zbyt mało danych by decydować w sprawie strefy, choć sam jest jej zwolennikiem.
Wiceprezydent Wojciech Krzyżek skomentował dyskusję: mam wrażenie, że chodzi nam o to, kto będzie pierwszy w zawodach o czyste powietrze w Raciborzu. - Ciąża trwa 9 miesięcy. Można uchwalić, że dziecko ma się urodzić już po 3 miesiącach, ale co to zmieni w rzeczywistości? - pytał opozycję. Krzyżek nie krył żalu do Wiechy: nie przyszedł pan do mnie z tym tematem, ani do naszych radnych.
Krytycznie o obawach radnych koalicji wypowiedziała się Anna Ronin mówiąc, że przy umowie zawieranej przez samorząd z firmą Empol, związującej gminę na 20 lat z przedsiębiorstwem jakoś zabrakło chęci dogłębnego przeanalizowania wszystkich za i przeciw. - Tymczasem wszystko w tej kadencji wprowadzano metodą prób i błędów: bulwary, wypożyczalnie rowerów czy rozkład jazdy autobusów, ale przed taką metodą co do strefy bez węgla bronicie się w stylu: jestem za, ale nie popieram - zwróciła się do radnych koalicji.
W głosowaniu projekt uchwały zyskał pozytywną opinię komisji budżetowej. Nie chcieli nad nim w ogóle głosować radni K. Myśliwy, D. Doleżych i W. Ostrowicz. Anna Ronin dopytywała o ich postawę w kontekście niedawnej propozycji radnego Tomasza Cofały, który chciałby obowiązkowego udziału radnego w głosowaniu. Pytani nie chcieli uzasadniać swej decyzji, mówili, że mogą to zrobić w kuluarach.
Ludzie:
Anna Ronin
Radna Miasta Racibórz
Jan Wiecha
Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.
Zuzanna Tomaszewska
Była radna Miasta Racibórz