Sobota, 5 października 2024

imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda

RSS

Ronin szuka sprawiedliwości. Sąd wrócił do sprawy zwolnienia radnej z pracy

18.06.2018 06:34 | 20 komentarzy | ma.w

Na wokandę raciborskiej temidy wróciła sprawa radnej Anny Ronin. Od dwóch lat stara się ona udowodnić, że członkowie zarządu DFK mieli podać nieprawdę w dokumencie i świadomie wprowadzić w błąd radę miasta.

Ronin szuka sprawiedliwości. Sąd wrócił do sprawy zwolnienia radnej z pracy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie przesłuchano działaczy

Z treści zeznań skarżącej złożonych 11 marca 2016 wynika, iż na początku stycznia 2016, przed zebraniem prezydium zarządu mniejszości, Ronin miała zostać poinformowana przez Lippę i Świerczka o ich niezadowoleniu z pełnienia przez nią działalności politycznej przy jednoczesnym braku zastrzeżeń do jej pracy jako kierownika redakcji. W trakcie tej rozmowy skarżąca została poinformowana, że zostanie bądź to zwolniona z redakcji, bądź przeniesiona na etat, który zostanie dopiero stworzony, na co Ronin ustnie nie wyraziła zgody. Później skierowała do M. Lippy oficjalny list ze swym stanowiskiem. Sąd ustalił, że ani Lippa ani Świerczek nie zostali przesłuchani na tę okoliczność, a zdaniem sędziego czynność ta miałaby istotne znaczenie dla oceny treści wniosku do rady miasta. – Z uwagi na powyższe, konieczne wydaje się uzupełniające przesłuchanie zarówno Lippy jak i Świerczka, ewentualnie skonfrontowanie świadków z pokrzywdzoną w przypadku rozbieżności w ich zeznaniach – oznajmiła sędzia Monika Mańka.

Działalność polityczna Anny Ronin nie sprzyja DFK, (...) Anna Ronin nadużyła powierzonego mandatu zaufania. (...) DFK nie jest partią polityczną i nie istnieje po to aby lansować ambicje polityczne – wypowiedzi Waldemara Świerczka przed komisją, rady miasta wskazane przez sąd jako okoliczność wskazująca na konieczność przesłuchania uzupełniającego.

Protokoły z sądu pracy

Ponadto rozważane jest dopuszczenie dowodu z protokołu zeznań świadków przesłuchanych przed sądem rejonowym w rybnickim sądzie pracy (gdzie zgłosiła się po zwolnieniu Ronin) na okoliczność rzeczywistych powodów wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Według sądu zapisy protokołu mogą być istotne w kontekście zarzutów pokrzywdzonej, iż faktyczną przyczyną wypowiedzenia była jej działalność polityczna jako radnej. Lippa i Świerczek byli w rybnickim sądzie przesłuchiwani na okoliczność przeprowadzonej reorganizacji redakcji i przyczyn, które do niej doprowadziły. – Jawi się to jako kluczowe w kontekście przedmiotu niniejszej sprawy – uznała M. Mańka.

Mariusz Weidner


Art. 25 ustawy o samorządzie gminnym

W oparciu o ten przepis broni się Anna Ronin, uważając, że gdyby we wniosku DFK do rady podano, że chodzi o jej działalność polityczną, radni musieliby odmówić głosowania w tej sprawie.

Treść artykułu: Rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem. Rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu.

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Miasta Racibórz