środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Pół wieku z Arabeskami. Czas jest łaskawy dla dziewczyn z Ekonomika [ZDJĘCIA] [FILM]

08.06.2018 18:30 | 0 komentarzy | eos

Minęło wiele lat, ale czas jest łaskawy dla dziewczyn z raciborskiego Ekonomika. Tak jak kiedyś u szczytu swej muzycznej sławy, tak po 50 latach znów spotkały się w Raciborskim Centrum Kultury, by powspominać i nacieszyć się swoją obecnością. Radość była tak ogromna, a wspomnienia tak żywe, jakby wszystko co miało miejsce na scenach muzycznych amfiteatrów, wydarzyło się dopiero wczoraj.

Pół wieku z Arabeskami. Czas jest łaskawy dla dziewczyn z Ekonomika [ZDJĘCIA] [FILM]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

„Arabeska” na festiwalowych scenach

W latach 1969 – 1974 dziewczęta z raciborskiego Ekonomika występowały nieustannie na muzycznych scenach. Tercet „Boverynki” tworzony przez Stefanię Niewrzoł, Małgorzatę Kozyrę i Joannę Penkałę, jako jedyny na Opolszczyźnie zakwalifikował się do finału Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W 1970 r. „Arabeska” zaśpiewała w koncercie Debiutów pt. „Każdy kiedyś zaczynał” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 1972 r. tercet Helena Wójcik, Urszula Ziemkiewicz i Andrzej Tarnowski zdobył Brązowy Samowar oraz Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki podczas Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. W 1973 r. kwartet w składzie: Helena Kustos, Helena Wójcik, Daniela Rogoś i Andrzej Tarnowski wystąpili na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, a rok później w koncercie Debiutów na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Aby zakwalifikować się na każdy z festiwali „Arabeska” musiała przejść przez kilkustopniowe eliminacje, poczynając od miejskich po ogólnopolskie.

„Arabeska” dziś, po 50 latach, ze swym mentorem prof. Erykiem Okoniem, niestety bez Urszuli Ziemkiewicz.

Najpierw „Boverynki” a później „Arabeska” wielokrotnie zapraszany był do udziału w programach telewizyjnych, emitowanych przez TV Katowice, np.: „Bawcie się z nami”, „Wiązanka pieśni śląskich”, „Nasze śląskie zespoły na Festiwalach Opolskich”, czy „Gość trzech wieczorów”. Zespół wystąpił również w emitowanym w TV „na żywo” programie rozrywkowym, który nagrywano nad jeziorem w Turawie, gdzie zaśpiewał piosenkę „Sady w obłokach”.

Dziewczęta z Raciborza wystąpiły też w ogólnopolskim cyklicznym programie rozrywkowym „Melodie Wielkiego Ekranu”, wspólnie ze znanymi artystami scen polskich, m.in. „Skaldami”, Daną Lerską, artystami Operetki Śląskiej. Zaśpiewały tam „Deszczową piosenkę” z obsypanego Oskarami filmu o tym samym tytule. W repertuarze „Arabesek” znalazło się wiele piosenek specjalnie napisanych dla zespołu: „Nieudany spacer”, „Nie pytaj o nic”, „Nagle mi zniknąłeś” czy „Góralska opowieść”, którą wykonywał w 1970 r. na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Wyraziste dziewczęta z „Arabeski”

Z okresem występów zespołu wiązały też wspomnienia z polskich scen, na których dziewczęta spotkały wielu znanych wykonawców – W amfiteatrze opolskim, przed wieczornym koncertem „Premiery”, przysłuchiwałyśmy się próbie wykonawców, m.in. Maryli Rodowicz, która śpiewała piosenkę „Jadą wozy kolorowe”. Obok przechodził dyrygent Stefan Rachoń, dyrektor Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie, która towarzyszyła wszystkim wykonawcom festiwalu. Nagle z uśmiechem odezwał się do nas: – Jak byłyście amatorkami na Festiwalu w Zielonej Górze to mnie znałyście, a teraz kiedy już jesteście w Opolu zawodowcami – to mnie nie znacie. Oczywiście odpowiedziałyśmy, że żadna z nas nie miała śmiałości do niego podejść, ale jesteśmy niezwykle ucieszone, że tak ważna osoba w polskim świecie muzyki nas zapamiętała – wspomina Stefania Wolska. I przypomina sobie, jak na odchodnym pochwalił „Arabeskę”: – Jesteście tak wyrazistymi dziewczynami, że trudno was nie zapamiętać. Będę wam kibicował podczas występu w Debiutach.