środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Droga droga. Czy remont Łąkowej i Kościuszki dojdzie do skutku?

17.05.2018 19:00 | 9 komentarzy | ma.w

Przeznaczone do kompleksowej naprawy ulice wciąż są dziurawe, a 3 mln zł rządowej dotacji na ich naprawę mogą przepaść. Na ile ten czarny scenariusz może się ziścić?

Droga droga. Czy remont Łąkowej i Kościuszki dojdzie do skutku?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ryszard Winiarski jest optymistą i wierzy, że w drugim konkursie ofert znajdzie się firma z okolicy. – To duże zadanie, firmy miały obawy czy podołają. Wydłużyliśmy o miesiąc termin realizacji – wyjaśnia starosta. Zależy mu na jak najszybszym rozstrzygnięciu kwestii wykonawcy robót i nie wyobraża sobie by nie nastąpiło to w maju. Jeśli będzie trzeba więcej pieniędzy na zadanie to zarząd powiatu będzie musiał uzyskać zgodę rady by wydatkować kolejne środki. To samo dotyczy zgody na wydatki w samorządzie miejskim.

Co jeśli przetarg się nie uda? – Będzie problem. Nie wiemy co wtedy zrobimy. Siedzimy jeszcze nad rozwiązaniem – kończy starosta raciborski.

(ma.w)


Artur Wierzbicki szef komisji budżetowej w radzie powiatu, Platforma Obywatelska

Jeśli będzie trzeba dołożyć pieniędzy do remontu ulic Łąkowej i Kościuszki to odbędzie się to kosztem innych zaplanowanych na ten rok zadań. Być może sięgniemy po środki z emisji obligacji, rezygnując ze starań o zewnętrzne dofinansowania w innych projektach. Dobrze byłoby gdyby takie przesunięcia odbyły się w zakresie zadań drogowych, a nie innych działek, np. zabierania na zadania oświatowe. W obliczu wcześniejszych strat dofinansowań jak przy Zamku Piastowskim czy szpitalu, na koniec kadencji byłoby bardzo dla nas niekorzystnym by utracić kolejne, tym razem na remont drogi. Dlatego sądzę, że wniosek starosty o dodatkowe pieniądze zyska w radzie poparcie.


Komentarz redakcyjny

Widać, że władza nie wyciągnęła wniosków z ubiegłorocznego kryzysu drogowego na Rudzkiej i Armii Krajowej. To też był remont, który ciągnął się jak włoski makaron. Kierowcy złorzeczyli, radni (Fita z Szukalską) pytali o fuszerkę i jej winowajców. Ostatecznie skończyło się dobrze, a krytyka ucichła tak szybko jak droga została otwarta. Starosta opowiada o remoncie Łąkowej i Kościuszki jako o początku wielkich zmian drogowych w tym rejonie Raciborza. Już widzi połączenie tych dróg z przyszłą obwodnicą miejską. Tymczasem zatrzymała go proza życia: brak pieniędzy na marzenia i brak ludzi do pracy nad ich realizacją. Jeden z naszych rozmówców w tym temacie radził zaprząc do robót drogowych więźniów z Zakładu Karnego, bo mają blisko i takie praktyki stosowano w historii. Samorząd obowiązują jednak procedury, terminy i raporty. Z perspektywy czasu starosta Winiarski musi żałować, że wdał się w dialog z ekologami i chciał im dogodzić zapominając, że czas pracuje na jego niekorzyść. Jego oponenci mówią o złym projekcie od samego początku, wymagającym poprawek w trosce o dobro środowiska. Ostatecznie miękkie serce włodarza sprawiło, że groźby utraty pieniędzy i odstąpienia od drogowego remontu roku stały się realne.

Mariusz Weidner

Ludzie:

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny, były wiceprezydent Raciborza

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski