Czwartek, 28 listopada 2024

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

Święty Józef był w Egipcie bezdomnym imigrantem

06.05.2018 07:00 | 0 komentarzy | red

Święty Józef - patron i wzór mężczyzn na każde czasy. Przeczytajcie, co pisze o nim ksiądz Jan Szywalski.

Święty Józef był w Egipcie bezdomnym imigrantem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kościół w Zawadzie Książęcej

Budowano go po wojnie w trudnych latach komunistycznych 1954 – 1956.

Tylko tak uparty człowiek jak ks. Ewald Pelka mógł wymóc na ówczesnych władzach pozwolenie na budowę nowej świątyni. Kościół, choć tanio budowany, jest bardzo obszerny i architektonicznie piękny. Obecnie trwają tam kosztowne prace wymiany pokrycia dachu na blachę miedzianą.

Podczas gdy w Ocicach obchodzi się odpust w główną uroczystość św. Józefa 19 marca, to w Zawadzie Książęcej, na święto patronalne, wybrano dzień 1 maja, wspomnienie św. Józefa Robotnika. W głównym ołtarzu św. Józef jest przedstawiony w towarzystwie rolnika i robotnika, może dlatego, że 10 lat wcześniej Polska stała się państwem robotniczo-chłopskim? Dziś trzeba by dołączyć do grona podopiecznych św. Józefa jeszcze osobę z teczką jako przedstawiciela biurokratów i człowieka ze smartfonem jako przedstawiciela nowej kasty zawodowej elektroników.

Patron raciborskiego hospicjum

Hospicjum domowe w Raciborzu powstało z inicjatywy grona kilku ludzi dobrej woli i wielkiego serca, którzy chcieli nieść pomoc najbardziej cierpiącym. Początki błogosławionej działalności tej instytucji sięgają roku 1990 r. Od początku była związana z parafią św. Józefa w Ocicach, gdzie proboszczem był wtedy jeden z inicjatorów hospicjum, ks. Henryk Wycisk. Stąd też patronat św. Józefa. Wpierw była to grupa nieformalna, ale od 1994 r. została zarejestrowana pod nazwą „Hospicjum im. św. Józefa – Zespół Opieki Paliatywnej”. Od 2008 r. należy do Organizacji Pożytku Publicznego.

Bractwo św. Józefa

Bractwo św. Józefa jest typowo męską wspólnotą, która zrzesza mężczyzn, pragnących naśladować św. Józefa w życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym. Celem Bractwa jest modlitwa i formacja duchowa pod patronatem św. Józefa. Spotkania członków Bractwa odbywają się dwa razy w roku w rejonie, a corocznie 1 maja w Jemielnicy. Tam bowiem istniało już bractwo w XVII w., założone i prowadzone przez zakon cystersów, a na nowo zostało wskrzeszone 1 maja 2012 r. dekretem ks. bpa Andrzeja Czai. /Bliższe informacje pod adresem: www.bractwoswetegojozefa.pl/

Modlitwa do św. Józefa

Święty Józefie ucz naszych mężczyzn:

by byli oszczędni w słowach,

a mocni w czynie,

by domem rządzili, lecz nie dominowali,

by byli mężami, a nie kochankami,

by kochali swe dzieci lecz nie rozpieszczali,

by byli świętymi, a nie świętoszkami,

aby chłop pozostał chłopem.