Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Wszystko o Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu

29.04.2018 07:00 | 0 komentarzy | red

Wywiad księdza Jana Szywalskiego z księdzem Adrianem Bombelkiem, który odpowiada za przygotowanie nowej szkoły na mapie Raciborza.

Wszystko o Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Start dla nowego liceum będzie więc 1 września tego roku?

– Pierwszy wrzesień wypada w tym roku w sobotę, stąd inauguracja roku szkolnego będzie wszędzie przesunięta na poniedziałek 3 września. My natomiast już w sobotę, 1 września, będziemy gościć ks. Biskupa Ordynariusza na uroczystej Mszy św. i poświęceniu obiektu szkolnego.

– Jak, gdzie i kiedy można dokonać zgłoszenia ucznia do tego liceum?

– Ponieważ remonty przy budynku szkolnym będą trwały jeszcze do końca lipca, zapisy na miejscu nie mogą być prowadzone. Są natomiast dwie możliwości zgłoszenia uczniów: można złożyć wniosek w parafii św. Mikołaja na Starej Wsi w godzinach kancelaryjnych, albo w każdy piątek między 14.00 a 17.00, lub wejść na stronę internetową www.dlo.raciborz.pl i tam pod zakładką „rekrutacja” złożyć zgłoszenie oraz odpowiednie dokumenty. My zaś odezwiemy się i umówimy na konkretne spotkanie.

– Jeśli jest to szkoła katolicka, czy jest przewidziana tylko dla katolików?

– Nie, jest ogólny dostęp dla wszystkich; nie chcemy klasyfikować uczniów wg religii. Każda jednak osoba w naszej szkole będzie musiała akceptować wartości, które tu są przyjęte. Na siłę nie będziemy zmuszać do zmiany przekonań, ale generalnie każdy tu obecny będzie musiał szanować duchowość tego miejsca.

– Nie trzeba więc do wniosku dołączyć świadectwa chrztu czy bierzmowania?

– Nie, nie trzeba.

– Czy liczba uczniów jest ograniczona?

– Tak, bo w klasach nie będzie więcej niż 24 uczniów. Nowością szkoły jest to, że tzw. rozszerzenia będą już w pierwszej klasie, a nie, jak bywa w innych liceach, dopiero w klasie drugiej. Wszystko zaś po to, aby uczeń po maturze nie zastanawiał się, co ma ze sobą zrobić, ale przez doradztwo zawodowe, które też będzie czynne już w pierwszej klasie chcemy uczniom pomóc w wyborze dalszej drogi życiowej. Dlatego rozszerzenia będą już w pierwszej klasie, by zastanawiali się i wybierali ten profil, w którym chcieliby się kształcić w przyszłości. Na tzw. rozszerzeniach będzie maksymalnie sześć osób, co ma skutkować większym przyswojeniem wiedzy i bliższym kontaktem z uczniem. Od początku uczeń swą wiedzę będzie zdobywał w kierunku obranej drogi życiowej. Dodatkowym atutem będą umowy naszej szkoły o współpracy z politechniką śląską i opolską, czy uniwersytetami. Będą polegały na możliwości zwiedzania uczelni i ich laboratoriów. To może pomóc w wyborze dalszej drogi życiowej.

– Ile więc uczniów przyjmie liceum?

– W tym roku będzie otwarty tylko jeden oddział, a więc 24 osoby. Od następnego roku mają być dwa oddziały.