Piątek, 11 października 2024

imieniny: Aldony, Emila, Dobromiły

RSS

Kultura w Rybniku: przez pięć lat wydano 106 mln zł

19.04.2018 11:54 | 0 komentarzy | pm

W Rybniku odbyła się 4. edycja Rybnickiego Forum Kultury.

Kultura w Rybniku: przez pięć lat wydano 106 mln zł
Fot. UM Rybnik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dyskusja o tym, w jakim kierunku powinna rozwijać się kultura w Rybniku była najważniejszą częścią 4 edycji Rybnickiego Forum Kultury. Spotkanie twórców, animatorów, artystów oraz osób zainteresowanych działaniami kulturalnymi odbyło się w piątek, 13 kwietnia, w Domu Kultury Boguszowice. Hasłem przewodnim kolejnego Rybnickiego Forum Kultury była „diagnoza kultury”.
W Rybniku powstaje ona dzięki udziałowi miasta w programie „DNA Miasta”, w ramach którego Artur Celiński – ekspert od polityki kulturalnej i znaczenia kultury dla rozwoju miast – przeprowadzał w Rybniku badania na temat stanu miejskiej kultury i jakości polityki w tym zakresie.
Witając uczestników spotkania, prezydent Rybnika Piotr Kuczera wskazał, że ocena stanu kultury w mieście oraz opracowanie planu jej rozwoju to kwestia bardzo istotna: – Ten moment jest ważny dla Państwa, ale również dla władz miasta. Diagnoza pozwoli nam tak postawić w przyszłości akcenty, że w kolejnych latach będziemy mieli wspólny i spójny projekt pokazywania życia kulturalnego w mieście. Bardzo ważne jest przy tym to, by pokazywać rybnickich twórców i ich dokonania na forum krajowym i międzynarodowym. Równie istotną kwestią jest budowanie „elementu odbiorczego”, pokazywanie mieszkańcom Rybnika, że kultura w życiu społecznym jest ważna i przekazanie tego poczucia ważności kultury kolejnym pokoleniom. Dla rozwoju kultury istotna jest współpraca miedzy ośrodkami kultury, władzami miasta, wspólnotami samorządowymi w dzielnicach – tej dobrej współpracy Państwu życzę – podkreślał prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
W dalszej części spotkania Artur Celiński przedstawił prezentację pt. Co jest ważne? Kultura, polityka i pieniądze w Rybniku czyli właśnie diagnozę stanu miejskiej polityki kulturalnej. – Ostatnie trzy lata w rybnickiej kulturze były bardzo ważne. Pojawiło się więcej pieniędzy na zadania kulturalne, zmienili się dyrektorzy instytucji kultury, nastąpiła zachęta do tego, by jak najwięcej w kulturze się działo. Teraz istotne jest wykorzystanie tego potencjału zmiany – zaznaczał Artur Celiński.
Przygotowując diagnozę kulturalną Rybnika, Artur Celiński przyjrzał się dotychczasowym działaniom miasta, analizując dokumenty oraz przeprowadzając wywiady wśród przedstawicieli środowiska artystycznego oraz ankiety skierowane do wszystkich mieszkańców Rybnika uczestniczących w kulturze.