Miasto chce zlikwidować bibliotekę. Mieszkańcy protestują
– Biblioteka w Krzyżkowicach jest nam potrzebna. W momencie jej zamknięcia wiele osób, w tym seniorów i dzieci, nie będzie miało możliwości korzystania z bezpłatnego dostępu do książek czy komputera – mówią oburzeni pomysłem likwidacji książnicy mieszkańcy Pszowa.
Co na to czytelnicy?
Mieszkańcy nie godzą się na działania magistratu. - Biblioteka w Krzyżkowicach jest nam potrzebna. W momencie jej zamknięcia wiele osób, w tym seniorów i dzieci, nie będzie miało możliwości korzystania z bezpłatnego dostępu do książek czy komputera - mówią oburzeni mieszkańcy Krzyżkowic. Jeden z nich Wiesław Duda, zwrócił uwagę na to, że aby zwiększyć czytelnictwo, powinno się propagować biblioteki i ich rolę w życiu społecznym. - A nie je zamykać – mówi Duda. Ponadto filia w Krzyżowicach jest jedyną instytucją kulturalną w tej dzielnicy. Dlatego mieszkańcy wszczęli akcję protestacyjną i zaczęli zbierać podpisy pod petycją w obronie placówki.
Jedni na „tak”, drudzy na „nie”
Radny Marcin Grzenia uważa, że w Pszowie powinna istnieć jedna centralna biblioteka. Jego zdania nie podziela kilku innych radnych. - Kategorycznie nie zgadzamy się na likwidację tej biblioteki. Kultura i dziedzictwo narodowe nie są działalnością dochodową i nigdy nie będą - mówili zgodnie radni Kazimierz Nawrat i Czesław Mucha. Obecna na lutowych obradach Stefania Sauer, dyrektor pszowskiej biblioteki również oponowała przeciwko likwidacji filii. Co ciekawe, w zeszłym roku miała odmienne zdanie. Wówczas uważała, że gdyby bibliotekarka pracująca w Krzyżkowicach odeszła na emeryturę, byłaby przychylna likwidacji filii.
Podczas lutowej sesji radni ostatecznie odstąpili od głosowania nad uchwałą dotyczącą zamiaru likwidacji krzyżkowickiej biblioteki. - Komisja rozwoju miasta, planowania i budżetu zawnioskowała o wycofanie z sesji tej uchwały. Argumentowała to faktem, że radni nie są zgodni co do jej słuszności - wyjaśnia nam Czesław Krzystała, przewodniczący rady. Czy taka decyzja nie jest jednak wybiegiem, zastosowanym jedynie w celu uspokojenia emocji mieszkańców, którzy bronią biblioteki? Czas pokaże.
(juk)
Komentarze
6 komentarzy
No bez jaj.. tylu książek o kotach chyba nie ma ? ;)
W ramach dekomunizacji zlikwidować ,bo powstała za czasów komuny . Założyć nową z księgozbiorem zweryfikowanym przez jedyna słuszną partię PiS i przystawką Gowina z Rydzykiem .
Nie nadaję się na burmistrza; nawet na radnego. Ale jako mieszkaniec nie-centrum mam inny punkt widzenia. Słuszny lub mniej słuszny, ale inny. I uważam, ze pieniądze władowane w rynek, lokomotywę, parking i Traugutta mogły być spożytkowane lepiej. Jeśli nie na wspomniane inwestycje, to może na światła Pszowska-Traugutta ?
Jeśli o mnie chodzi to biblioteka może być i na Dołach pod samym lasem...ważne żeby była jedna dobrze wyposażona i nie generowała niepotrzebnych i niemałych kosztów, na które wszyscy się składamy.
Ale widzę, że mam chyba do czynienia z nowym burmistrzem...człowiekiem z wizją, który wie jak tym miastem pokierować - oddam głos;)
@panCogito W takim razie skoro to nie problem proponuję przenieść siedzibę główną do Krzyżkowic - nie będzie chyba w pogoni za cukrem przejechać się "miastowemu" do Krzyżkowic ;P
Względy ekonomiczne to też bzdura - tyle kasy zostało władowane w zmianę względnie ładnego rynku na brzydki oraz na budowę parkingu dla urzędników, na bzdurną przeróbkę Traugutta - że widać miasto stać na więcej niż tylko na filię. W Krzyżkowicach płacimy podatki miejskie, a z miasta nie mamy nic. Miasto tylko doi nie dając nic w zamian. Zamiast w/w inwestycji można było wspomóc się dofinansowaniem i skanalizować całą gminę. A teraz jeszcze bibliotekę chcą zabrać.. " a decydować będą zapewne ci, co książkę ostatnio w szkole widzieli.. "dobra zmiana" w wydaniu gminnym
Biedni mieszkańcy Krzyżkowic zostaną bez dostępu do książek - po wszystkich okolicznych marketach 10 razy w tygodniu można jeździć za cukrem tańszym o 20 gr., ale już raz na m-c przejechać się do centrum do biblioteki to już problem! Poza tym Pszów jest tak bogatym miastem, że oczywiście stać go na utrzymywanie 3 bibliotek dla niespełna 13 tys. mieszkańców (okoliczne miasta, większe od Pszowa mają 1 biobliotekę). Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na doposażenie głównej siedziby i poprawę (wydłużenie) jej funkcjonowania oraz sfinansowanie na wielu innych imprez kulturalnych.