środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Trzynaście lat za podcięcie gardła kobiecie

06.03.2018 07:00 | 1 komentarz | acz

To już pewne. Krzysztof W. spędzi w więzieniu trzynaście lat. Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał karę dla nożownika z Żor. Wyrok jest prawomocny.

Trzynaście lat za podcięcie gardła kobiecie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To za surowy wyrok

22 września 2017 roku Krzysztof W. został skazany przez rybnicki wydział zamiejscowy Sądu Okręgowego w Gliwicach na karę trzynastu lat pozbawienia wolności za usiłowanie zabójstwa kobiety. Obrońca oskarżonego odwołał się od wyroku do Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Wskazywał między innymi, że mężczyzna działał z zamiarem okaleczenia pokrzywdzonej, a nie zamiarem dokonania zabójstwa. Zarzucił również sądowi I instancji „rażącą niewspółmierność wymierzonej oskarżonemu kary w wymiarze 13 lat pozbawienia wolności, podczas gdy kara w dolnych granicach ustawowego zagrożenia, czyli 8 lat pozbawienia wolności spełniłaby warunki prewencji ogólnej w stosunku do oskarżonego”.

Musiał wiedzieć, że może zabić

11 stycznia tego roku Sąd Apelacyjny w Katowicach ponownie przeanalizował akta sprawy i wydał wyrok utrzymując go w mocy. – Zachowanie Krzysztofa W. od początku było przemyślane i celowe, począwszy od pory ataku, sposobu i miejsca zadania ciosu nożem, a skończywszy na jego zachowaniu po popełnieniu przestępstwa. Oskarżony wybrał bowiem dla dokonania swego czynu porę wczesnoporanną, kiedy natężenie ruchu było niewielkie, oczekując na pokrzywdzoną ukrył się w krzakach naciągając na głowę kaptur i licząc, że pozostanie nierozpoznanym. Zaatakował ofiarę od tyłu tak, że nie miała możliwości podjąć obrony i wyprowadził celny cios świadomie wybierając miejsce jego zadania, a więc szyję, gdzie przebiegają główne arterie krwionośne. Naiwnie brzmiały w tym kontekście zapewnienia oskarżonego o braku zamiaru pozbawienia życia pokrzywdzonej, skoro powszechnie wiadomym jest, że nawet niezbyt głębokie uderzenie nożem w te okolice ciała człowieka może spowodować rozcięcie tętnicy i krwotok prowadzący do śmierci ofiary – uzasadnił sąd. Wyrok jest prawomocny.

(acz)