Jakie świadczenia przysługują po śmierci rodzica w wypadku samochodowym? Poznaj odpowiedź!
Wypadek drogowy, to nie tylko nerwy, ale również ogromne cierpienie w przypadku, gdy zginie w nim nasza najbliższa osoba. Czas goi rany, ale co w sytuacji, gdy w wypadku dzieci tracą rodziców? Trzeba zadbać, aby zabezpieczyć małoletnich finansowo, dlatego postanowiliśmy przedstawić, o jakie świadczenia należy się starać po śmierci rodzica w zdarzeniu komunikacyjnym. Dowiedź się, jakie roszczenia ubezpieczyciel zobowiązany jest wypłacić!
Zabezpiecz finansowo małoletnie dziecko
Zacznijmy od tego, że odszkodowanie wypłacane jest z polisy sprawcy wypadku. Jeśli okaże się, że osoba jej nie posiadała, to wtedy odpowiednie świadczenia wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. O roszczenia może wystąpić indywidualnie każde dziecko zmarłego. W zależności od sytuacji, można ubiegać się o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, stosowne odszkodowanie oraz rentę alimentacyjną. W przypadku małoletnich dzieci, o rekompensatę do ubezpieczyciela występuje prawny opiekun. Kwota za wyrządzoną szkodę może wynieść nawet do kilkuset tysięcy złotych. Świadczenia po śmierci rodzica dzieli się na takie obejmujące straty materialne i niematerialne. O stosowne odszkodowanie można wystąpić wtedy, gdy wskutek śmierci rodzica nastąpiło znaczne pogorszenie sytuacji życiowej dzieci. Dokładnie opisuje to art. 446 § 3 kodeksu postępowania cywilnego. Dodatkowo, przysługuje nam zwrot całości kosztów związanych z leczeniem (opieka pielęgniarska, leki, pobyt w placówce medycznej) i pogrzebem zmarłego.
Specjaliści pozwolą Ci uzyskać odpowiednie odszkodowanie
Dzieci mogą również otrzymać zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę. Zaznaczmy, że jest to jednorazowe świadczenie, które ma na celu załagodzić cierpienia fizyczne i psychiczne doznane na skutek zaistniałej sytuacji. Po tragicznej śmierć rodzica w wypadku samochodowym przez bardzo długi czas nie możemy wrócić do normalnego funkcjonowania. Natomiast dzieci muszą wychowywać się bez ojca lub matki. Wystąpić możemy także o comiesięczną rentę alimentacyjną, która ma na celu uzupełnienie dochodów małoletnich po śmierci rodzica, wobec których na zmarłym ciążył obowiązek płacenia takiego świadczenia lub wpierał je stale i dobrowolnie finansowo. Szczegółowo opisuje je art. 446 § 2 kodeksu cywilnego. Ważne jest, aby w przypadku małoletnich dzieci, ubezpieczyciel wypłacił możliwie, jak najwyższą kwotę. Staranie się o uzyskanie odpowiedniego świadczenia nie jest łatwe. Często mamy problem z porozumieniem się z ubezpieczycielem. Musimy również posiadać odpowiednią wiedzę prawniczą oraz umiejętność negocjacji. Dlatego warto samemu nie dochodzić swoich praw, tylko postawić na specjalistów, którzy prawidłowo i profesjonalnie zajmą się naszą sprawą, między innymi Kancelarię odszkodowawczą Kompensja.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze