środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Dwie małe fasolki, a usuwają toksyny z organizmu

21.01.2018 10:00 | 0 komentarzy | eos

Proces starzenia jest powodem niedomagań, a w konsekwencji chorób, na które narażone są nasze organy wewnętrzne w tym również nerki. O tym, jak ważną rolę pełnią te narządy, aby wyprodukować mocz i pozbyć się toksycznych substancji z organizmu oraz jakie schorzenia może powodować ich niewłaściwa praca, na wykładzie Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wyjaśniała dr n. med. Aleksandra Czekajło (na zdj.) – specjalista chorób wewnętrznych, nefrolog.

Dwie małe fasolki, a usuwają toksyny z organizmu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nietrzymanie moczu

• Najczęstsze – wysiłkowe nietrzymanie moczu to efekt osłabienia dna miednicy i pojawia się w czasie wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania, śmiechu. Ważne jest wzmocnienie mięśni dna miednicy, które może prowadzić nawet do ustąpienia problemu. Dlatego warto wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla.

• Nietrzymanie moczu z naglącym parciem jest konsekwencją nieprawidłowej lub nadmiernej aktywności mięśni pęcherza. Pojawia się bardzo silna potrzeba natychmiastowego oddania moczu, który wypływa w ciągu kilku sekund. Może to być spowodowane zmianą pozycji ciała lub niektórymi dźwiękami np. lejącą się wodą. Parcie to jest odczuwalne w dzień i w nocy. Ponadto może je powodować zapalenie pęcherza oraz choroby neurologiczne np. choroba Parkinsona, Alzheimera, stwardnienie rozsiane, a u mężczyzn choroby gruczołu krokowego.

• Nietrzymanie moczu związane z przepełnieniem pęcherza spowodowane jest przeszkodą w odpływie moczu z pęcherza. Najczęściej pojawia się u mężczyzn z chorobami gruczołu krokowego. Przeszkoda w odpływie moczu, oprócz jego nietrzymania może doprowadzić do rozwoju nefropatii zaporowej. Należy więc odwiedzać urologa i profilaktycznie sprawdzać, aby nie doszło do powiększenia prostaty i utrudnienia odpływu moczu.

Niezależnie od typu nietrzymania moczu, dobrze zmienić nawyki i styl życia: wyeliminować napoje działające moczopędnie (alkohol, kofeinę) oraz zadbać o prawidłową wagę ciała. Przy tego typu problemach, gdy wychodzimy z domu ograniczamy spożycie płynów, jednocześnie pamiętając, aby po powrocie uzupełnić ich ilość. Powinniśmy wypijać, ok. 2 litrów najlepiej wody na dobę.