Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Powstańcy z I LO świętowali 95-lecia istnienia [ZDJĘCIA]

29.12.2017 08:17 | 0 komentarzy | pm

Uroczystości związane z jubileuszem 95-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku zostały zorganizowane w piątek, 22 grudnia 2017 roku.

Powstańcy z I LO świętowali 95-lecia istnienia [ZDJĘCIA]
Fot. Przemysław Kaznocha
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kurator Dariusz Domański porównał społeczność szkolną do ogrodu wypełnionego kwiatami czterech pór roku, akcentując wielopokoleniowość środowiska szkolnego i siłę jej tradycji.

Poseł Grzegorz Janik wyraził dumę z przynależności do wielopokoleniowej rodziny Powstańców jako absolwent z 1984 roku. Zaznaczył też, że absolwenci zajmują wiele prestiżowych stanowisk, co stanowi o sile szkoły i podkreśla jej znaczenia w środowisku.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego Andrzej Kowalczyk dziękując za zaproszenie podkreślił związki personalne uniwersytetu i liceum poprzez osoby absolwentów, a później pracowników uczelni. Człowiekiem Uniwersytetu określił rektor księdza arcybiskupa Zimonia, podkreślając zasługi arcybiskupa w utworzeniu Wydziału Teologicznego oraz przyznanie jego Ekscelencji tytułu Doktora Honoris Causa. Ważnym momentem uroczystości było podpisanie przez rektora, prezydenta miasta oraz dyrektora szkoły trójstronnej umowy o współpracy naukowo-dydaktycznej.

Wykład okolicznościowy dla uświetnienia tego faktu wygłosił prof. dr hab. Tadeusz Sławek. Mówił o roli kształcenia we współczesnym świecie, o odpowiedzialności nauczycieli w procesie nadawania ludzkiemu życiu sensu. Powołaniem edukacji określił kształtowanie umiejętności nadania sensu poprzez zachwianie pewności. Odwołując się do wielu tekstów kultury, w tym Biblii czy Fausta Goethego oraz pism filozofów znakomity mówca poddał krytycznej analizie złożone zjawiska zachodzące w świecie, krytykują przede wszystkim polityków za tworzenie napięć i atmosfery nietolerancji. Należy czynić świat lepszym, ulepszać nieludzki stan spraw ludzkich. Człowiek nie może być dla drugiego narzędziem do osiągania własnych celów. Należy być otwartym na na drugiego człowieka. Szkoła nie powinna pytać, co wiesz, powinna pytać, co myślisz. Kształcenie szkoły powinno zmierzać w stronę tworzenia dobra. Edukacja powinna być skierowana do człowieka w drodze. Człowiek powinien praktykować cnotę gościnności, nie bać się, być solidarnym, uśmiechać się. Uśmiech to pierwszy przejaw krytycznego myślenia. Mówca został nagrodzony długą owacją na stojąco.

W części artystycznej wystąpiła sopranistka Aleksandra Raszyńska, kolejna absolwentka liceum. Szczególne wrażenie wywarło widowisko teatralne w reżyserii Izabeli Karwot, Zofii Paszendy i Wojciech Chowańcaz udziałem uczniów I LO pod tytułem „Powstańcy w naszych oczach” będące próbą scenicznej wizualizacji historii szkoły. Spektakl dostarczył wzruszeń i uruchomił w widzach silne emocje. Uroczystość uświetniał chór Bel Canto pod dyrekcją Lidii Blazel-Marszolik i Iwony Remiorz. Konferansjerami byli Adam Giza i Magdalena Michel.

Po uroczystościach w Teatrze Ziemi Rybnickiej społeczność „Powstańców” udała się do budynku szkoły na spotkania rocznikowe. Do późnych godzin popołudniowych trwały rozmowy i wspomnienia lat spędzonych w murach I LO.