Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Wyjątkowe przedmioty trafiły do wodzisławskiego Muzeum. Wśród nich żyrandol z synagogi

19.12.2017 16:53 | 0 komentarzy | juk

Mosiężny żyrandol pochodzący z synagogi wodzisławskiej, kryształowa karafka z restauracji Zamkowa czy kropielnica ks. Henryka Weltike - m.in. o te unikatowe zabytki wzbogaciło się wodzisławskie Muzeum.

Wyjątkowe przedmioty trafiły do wodzisławskiego Muzeum. Wśród nich żyrandol z synagogi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kolejnym eksponatem jest kropielnica francuska związana z zasłużoną osobą dla miasta, inspiratorem budowy nowego kościoła parafialnego księdzem dziekanem Henrykiem Weltike (1863-1911). Przedmiot powstał ok. 1910 r. i ma u dołu pojemniczka na święconą wodę wygrawerowaną inskrypcję "Heinrich Weltike - Probst". Wśród pozyskanych przedmiotów jest także kryształowa karafka, nóż wykonany z kości słoniowej do otwierania listów oraz dzwonek. Wszystkie te przedmioty pochodzą z dawnego hotelu Piast znajdującego się przy wodzisławskim Rynku 27. Jego właścicielem był od 1922 r. hotelarz i radny miejski - August Słanina (1885-1951). Hotel Piast został zniszczony w czasie działań wojennych w marcu 1945 r. Innym ekskluzywnym przedmiotem jest kryształowa karafka z restauracji Zamkowa, która znajdowała się przy Rynku 3 w dawnej kamienicy Katz. Następne przedmioty to dwie zdobione drewniane laski. Pierwsza z nich należała z kupca żydowskiego - E. Loewe i zakończona została srebrną głową konia. Druga należała do Stefana Krzystka (komendanta wodzisławskiej policji, radnego miejskiego, redaktora gazety "Echa Odry" w latach 1925-1926) i posiada uchwyt w kształcie syreny. Pięknym eksponatem jest parasol należący do kupca Adolfa Loewe z końca XIX w. Kolejnym przedmiotem jest srebrna zdobiona papierośnica należąca do inspektora Stanisława Kołackiego z wyrytą datą "7 listopad 1922 r.". Ostatnim przedmiotem jest filigranowy portfelik należący do Julii Kantner. Była ona żoną handlowca i właściciela hotelu Germania - Józefa Merkwy (1879-1920).

Eksponaty najprawdopodobniej będą dostępne dla zwiedzających na początku nowego roku. Obecnie są przygotowywane specjalne gabloty.