Piątek, 8 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Gotfryda, Hadriana

RSS

Belgowie kupią nowoczesną obrabiarkę Rafametu

14.12.2017 14:39 | 0 komentarzy | ż

Hala w Namur to docelowe miejsce pracy kolejnej obrabiarki, którą w firmie RAFAMET zamówiły Koleje Belgijskie (SNCB). Przedmiotem kontraktu jest tokarka portalowa typu UFB 125 NS (nowe oznaczenie UFD 140 N) o napędzie ciernym. Maszyna zapewnia wysoką wydajność i dokładność obróbki, jej zaletą jest także możliwość pracy w linii technologicznej. Obrabiarka ma zostać przekazana odbiorcy w listopadzie 2018 roku. 

Belgowie kupią nowoczesną obrabiarkę Rafametu
Prezes Rafamet Longin E. Wons
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Tokarka cierna przelotowa UFB 125 NS, którą według nowej nomenklatury nazywamy UFD 140 N, stanowi odpowiedź na rosnące wymagania odbiorców, szczególnie związanych z obszarem Kolei Dużych Prędkości (KDP). Maszyna jest rezultatem prac nad rozwojem modelu UFB. Maszyna jest przeznaczona do pracy w systemie przelotowym, co daje możliwość jej ustawienia i pracy w produkcyjnej linii technologicznej. Charakterystyka techniczna tokarki daje naszym klientom zupełnie nowe możliwości - wyjaśnia Janusz Bluk, główny konstruktor w Fabryce Obrabiarek RAFAMET S.A.

- Maszyna cechuje się wysoką wydajnością i dokładnością obróbki; jest pozbawiona uchwytów szczękowych, które nie są dozwolone przy obróbce zestawów kołowych dla KDP ponieważ ich stosowaniu towarzyszy ryzyko powstawania pęknięć zmęczeniowych kół. UFB 125 NS jest maszyną kompaktową, opartą na monolitycznym korpusie w kształcie bramy wykonanym jako odlew żeliwny, co pozwala osiągnąć bardzo dobre parametry tłumienia drgań powstających w procesie skrawania - dodaje J. Bluk.

Odbiorcami opisywanego typu maszyny są operatorzy taboru szynowego (zwłaszcza pociągów KDP), ale także jego producenci. Tokarka UFB 125 NS będzie mogła służyć im do regeneracji lub wykonania nowego profilu jezdnego kół zestawów kołowych.

Każda obrabiarka produkowana przez firmę RAFAMET S.A. spełnia konkretne, szczegółowe wymagania zamawiającego. Odbiorca z Belgii postawił przed producentem z Kuźni Raciborskiej kilka kluczowych wyzwań. Maszyna musi nie tylko pracować w linii technologicznej, ale także umożliwiać obróbkę zróżnicowanej gamy zestawów kołowych, wyposażonych w różne elementy, takie jak przekładnie czy tarcze hamulcowe. Dla nietypowych zestawów kołowych wyposażonych w bardzo duże przekładnie, których masa całkowita przekracza 7 ton, zostanie dostarczony specjalnie zaprojektowany wózek samojezdny, co pozwoli na zautomatyzowanie procesu załadunku zestawu kołowego do obróbki.

- Spełnienie tych bardzo specyficznych kryteriów było jednym z kluczowych czynników, które przesądziły o wygranej RAFAMETU w przetargu. Istotne znaczenie miała także wizyta referencyjna w Berlinie (gdzie pracuje jedna z naszych obrabiarek), podczas której użytkownik bardzo dobrze ocenił nasz produkt i współpracę z naszą firmą - przyznaje Janusz Bluk.