środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Najsłynniejsze kapsuły czasu

09.11.2017 16:50 | 0 komentarzy | AG

11 listopada warto wybrać się na ulicę Długą w Raciborzu, gdzie zakopiemy kapsułę czasu (pamiątkowe zdjęcia od godz. 11.00, uroczystość zakopania od godz. 13.00; szczegóły TUTAJ). Pojemnik - zawierający pamiątki z Raciborza w roku jubileuszu 800-lecia praw miejskich - ma zostać wykopany i otwarty najwcześniej za 50 lat. Tymczasem zachęcamy do lektury artykułu o najsłynniejszych kapsułach czasu w historii Polski i świata.

Najsłynniejsze kapsuły czasu
Zdjęcie "krypty cywilizacji" z 1940 r. Fot. wikipedia.org.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kolejne słynne „przedsięwzięcie kapsułowe” odbyło się w 1970 roku w Japonii, przy okazji wystawy Expo 70, która odbywała się w Osace. Firma Matsushita Electric Industrial (późniejszy Panasonic) oraz wydawnictwo The Manichi Newspapers stworzyły dwie, futurystyczne w formie kapsuły czasu, w których zamknęły i zakopały w ziemi w sumie ponad 6 tysięcy różnych przedmiotów. Kapsuła znajdująca się bliżej powierzchni została otwarta już w 2000 roku. Po przebadaniu przez naukowców ponownie ją zamknięto. Odtąd ma być regularnie otwierana i badana co 100 lat. Kapsuła zakopana głębiej zostanie otwarta dopiero w… 6970 roku. Zakopano m.in. ziarna różnych roślin, gazety, książki, filmy, dziecięce zabawki, przedmioty codziennego użytku, dzieła sztuki, kawałek skały z Mount Everest, itp., a także pamiątki specyficzne dla Japonii, jak flaga państwowa, szczegółowy opis języka japońskiego czy szczątki po wybuchu bomby jądrowej z 1945 roku. Szczegółowy opis idei kapsuły, procedury postepowania oraz listę zamkniętych przedmiotów można znaleźć na stronie internetowej http://panasonic.net/history/timecapsule/.

Warto także wspomnieć o czterech kapsułach, które zostały wysłane w przestrzeń kosmiczną na pokładach sond Pioneer oraz Voyager Golden Record. Umieszczono na nich miedziane płytki pokryte złotem, na których zawarto obrazkowo–dźwiękowy „portret” planety Ziemia, w aluminiowym opakowaniu ochronnym. Są tam mi.in. odgłosy ziemskiej przyrody i cywilizacji, nagrania muzyczne oraz pozdrowienia w 55 językach, począwszy od akadyjskiego (sprzed sześciu tysięcy lat) po język wu – najnowszy dialekt chiński. Pozdrowienie w języku polskim brzmi – Witajcie, istoty z zaświatów! Piąta kapsuła przemierza wszechświat w satelicie KEO, wyniesionej w kosmos w 2014 roku. Zawiera wiadomości od dzisiejszych mieszkańców Ziemi dla tych, którzy będą zamieszkiwać ją za 50 tysięcy lat, kiedy zgodnie z planem satelita ma powrócić na Ziemię.

W trochę bliższym sąsiedztwie, czyli w Gliwicach, kapsułę czasu zakopano w 2009 roku z inicjatywy z inicjatywy regionalnego dodatku Gazety

Wyborczej. Umieszczona została pod blisko 5–metrowej wysokości latarnią (przypominającą lampkę nocną), zmieniającą barwę światła w zależności od temperatury powietrza, usytuowaną przy najbardziej znanym trakcie miasta – ulicy Zwycięstwa. Kapsuła zawiera m.in. specjalne wydanie gazety zawierające wizje Gliwic za 100 lat, których autorami są czytelnicy. Umieszczona nad zamurowaną kapsułą tabliczka ma napis: „Otworzyć w roku 2109”. Rok młodsza jest kapsuła czasu zakopana w wodzisławskim parku. Zgromadzono w niej dokumenty i pamiątki poświęcone miastu, które mają być wyciągnięte po stu latach. Miejsce zainstalowanej kapsuły wskazuje okazały granitowy pomnik z wyrytą informacją o przedsięwzięciu. Na ciekawy pomysł wpadł także właściciel rybnickiej galerii malarstwa Tomasz Bodach. Na czterometrowej, płóciennej, współczesnej panoramie Rybnika zbierano podpisy mieszkańców w różnym wieku. Powstała w ten sposób „malarska kapsuła czasu”, która jednak nie została zakopana, ale znalazła swoje miejsce w Muzeum w Rybniku.

AG


W tekście wykorzystano informacje z portali: history.com, wikipedia