Poniedziałek, 6 maja 2024

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Manuela Krzykała i Denis Chory - tanecznym krokiem przez życie

09.11.2017 10:45 | 0 komentarzy | ż

Tańca uczyli się pod okiem mistrzów. Mogli występować w najsłynniejszych polskich teatrach tańca, uczyć w szkołach najlepszych tancerzy znanych z telewizyjnych talent show. Mogli podbijać Europę, a nawet walczyć o Broadway. Postanowili jednak zostać w rodzinnym Raciborzu, tu założyli zespół Skaza, który skupia 238 osób. Manuela Krzykała i Denis Chory działają przy Raciborskim Centrum Kultury i odnoszą sukcesy na skalę Europy.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zaczęło się 6 lat temu w wakacje. Ówczesna dyrektorka Raciborskiego Centrum Kultury Janina Wystub zaproponowała swojej byłej uczennicy Manueli Krzykale, aby poprowadziła wakacyjne warsztaty z najmłodszymi. Projekt okazał się sukcesem, a zainteresowanie nimi rosło z dnia na dzień. W końcu zajęcia taneczne na stałe weszły w grafik RCK. Chęć tańczenia pod okiem Manueli wykazywali dosłownie wszyscy, od maleńkich dzieci po dojrzałe panie. - Od prawie 3 lat mamy komplet i z przykrością muszę przyznać, że nie prowadzimy już zapisów do Skazy, bo nie mamy wolnych miejsc – mówią Manuela i Denis. Pod ich wodzą uczestnicy poznają taniec klasyczny, który stanowi podstawę do każdego kolejnego stylu; następnie taniec współczesny, jazzowy i street dance. Te dwa ostanie cieszą się największą popularnością. Co jest fenomenem Skazy? - Atmosfera i dyscyplina. Z naszymi podopiecznymi czujemy się jak ryby w wodzie. Uczniowie nam ufają, bo staramy się budować luźną przyjacielską atmosferę - podkreślają Manuela i Denis. Na zajęcia do Raciborza dojeżdża młodzież z sąsiednich powiatów oddalonych nawet o 30 km.

Taniec łączy pokolenia. - Staramy się nie tylko przekazać wiedzę i umiejętności, ale realizujemy wiele ciekawych pomysłów. Prowadzimy grupy w różnym wieku. Realizowaliśmy projekt - pokaz mody dla jednej z lokalnych firm, w który zaangażowane były dzieci, jak i seniorzy. Mamy teatr tańca, na razie wystawiliśmy dwa spektakle: „Cienie samotności” i „Moja ławeczka”. Jesteśmy w trakcie przygotowań do kolejnych spektakli. W tym roku Racibórz obchodzi zacny jubileusz, 800-lecie nadania praw miejskich i z tej okazji chcielibyśmy zrealizować kolejne przedsięwzięcie. Mamy jeszcze trochę czasu i myślę, że uda nam się ten cel osiągnąć - zapowiadają instruktorzy. - Angażujemy się w Gwiazdkę Serc, w tym roku szczególnie chcemy zaakcentować swój udział. W końcu takie urodziny naszego kochanego miasta są tylko raz w życiu i trzeba uczcić je z pompą. Ponadto to również rok, w którym nasi uczniowie zrobili ogromny progres, więc powodów do radości jest wiele - dodają.

Na parkiet z największymi sławami tańca z Polski i świata

Instruktorzy dokładają wszelkich starań, aby zajęcia prowadzone były na naprawdę wysokim poziomie. Dużo się szkolą. Biorą udział w prestiżowych warsztatach tanecznych ze sławami z całego świata. Lekcje tańca pobierali m.in. w Egurrola Dance Studio, w Kieleckim Teatrze Tańca (tam studiowała Manuela), na międzynarodowych warsztaty tańca jazzowego organizowanych przez dyrekcję KTT - Elżbietę Szlufik-Pańtak i Grzegorza Pańtaka. Raciborscy instruktorzy uczestniczą także w prestiżowym obozie tanecznym Fair Play Dance Camp. - Mimo, że każdy z nas ma swoje ulubione techniki, staramy się nie zamykać na jedną - mówi Denis Chory, instruktor w Raciborskim Centrum Kultury.