Zerowa deklaracja CIT-8 - praktyczne porady
Deklarację na formularzu CIT-8 składają z zasady podmioty, które mają obowiązek obliczać i odprowadzać podatek dochodowy od osób prawnych określony w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zeznanie już w swojej nazwie wskazuje, że jest to dokument służący do wskazania wysokości osiągniętego dochodu, ale również ewentualnej poniesionej straty przed podatnika. Deklarację zerową składa się mimo braku podatku do zapłaty. Taka sytuacja może mieć praktycznie miejsce w kilku przypadkach.
Zwolnienie podatkowe CIT-8 2018
Przy obliczaniu podatku każdy podmiot z reguły szuka możliwości skorzystania z odpowiednich zwolnień podatkowych. W praktyce może dojść do sytuacji, w której dany przedsiębiorca nie będzie musiał opłacać podatku. Jeżeli zwolnienie doprowadzi do pełnego obniżenia zobowiązania podatkowego, nie należy zapominać o pozostającym obowiązku wypełnienia odpowiedniego formularza CIT-8 i przesłania go do organów podatkowych ze wskazaniem kwot wolnych od podatku.
Brak przychodów, koszty
W sytuacji, w której podmiot będący podatnikiem podatku CIT generuje wyłącznie koszty, a nie osiąga żadnych dochodów może wydawać się, że potencjalne straty nie są informacją interesującą dla organów podatkowych. Jednak pomimo braku przychodów mamy obowiązek złożyć odpowiednie zeznanie podatkowe na formularzu CIT-8.
W takiej sytuacji również należy bardzo starannie wypełnić deklarację, jak gdyby przedsiębiorstwo osiągało dochody. Wprowadzona kwota kosztów może bowiem wpływać na możliwości obniżenia zobowiązań podatkowych w następnych okresach rozliczeniowych, tyle że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych okresów nie może przekroczyć 50 procent kwoty tej straty.
Brak przychodów i brak kosztów
Teoretycznie może dojść do sytuacji, kiedy podmiot gospodarczy nie może wykazać żadnych przychodów, ani żadnych kosztów. Może to mieć miejsce np. w przypadku okresów urlopowych, czasowej niedziałalności lub na samym początku prowadzenia działalności gospodarczej – np. podczas planowania następnych działań. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że w takiej sytuacji nie ma obowiązku składania zeznań do organów fiskusa. Niestety w przypadku jeżeli podmiot został prawidłowo zarejestrowany oraz zgłoszony i formalnie jest aktywnym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych ma on obowiązek złożenia odpowiedniego zeznania zerowego CIT-8. Jeżeli kwoty przychodów i kosztów faktycznie wynoszą zero, takie właśnie kwoty należy wprowadzić do formularza.
Zawsze odpowiednia skrupulatność
Jak wynika z powyższej analizy, jeżeli podmiot jest aktywnym podatnikiem, jest zobowiązany do obliczania i odprowadzania podatku CIT, w każdej sytuacji ma obowiązek złożenia deklaracji CIT-8. Nawet jeżeli nie osiąga w danym momencie dochodów lub też ponosi tylko koszty, bądź też ma przerwę w działalności albo uzyskiwał wyłącznie przychody zwolnione z podatku, powinien złożyć deklarację zerową. Z opłacania podatku dochodowego od osób prawnych oraz składania zeznań podatkowych zwolnione są tylko niektóre podmioty wyszczególnione w art. 6 ustawy o CIT.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze