GOK – bijące serce gminy Kornowac
Pięć nowoczesnych placówek kultury, które zajęły miejsce niegdysiejszych świetlic, całkowicie odmieniły życie kulturalne najmniejszej z podraciborskich gmin.
Projekty łączą pokolenia
Kornowacki GOK realizuje szereg projektów. Zapoczątkowała je współpraca ze Stowarzyszeniem Lyskor, którego pani dyrektor jest członkiem. – Stamtąd otrzymaliśmy środki na dofinansowanie i doposażenie domów kultury. Gdyby nie wsparcie z Lyskor nie mielibyśmy nagłośnienia, również tego przenośnego, które przydaje się na każdym festynie i imprezie plenerowej. Doposażyliśmy także nasze pomieszczenia gospodarcze, dzięki czemu osoby wynajmujące sale na imprezy rodzinne, mają gdzie podgrzać jedzenie i na czym je podać – mówi o korzyściach współpracy ze stowarzyszeniem.
W ten sposób przetarto również szlaki do realizacji kolejnych projektów, m.in.: z Euroregionu Silesia „Polsko–czeskie spotkania artystyczne”, „Wspólna akcja – integracja”, w ramach Programu „Działaj Lokalnie”, który służył rozwijaniu uzdolnień artystycznych dzieci, czy „Razem po zdrowie” będący maratonem pilatesu, zumby i fitnessu dla mieszkańców gminy Kornowac i czeskiej Vřesiny.
W ramach Programu „Działaj Lokalnie” realizowany będzie kolejny projekt „Łączenie pokoleń poprzez przekazywanie tradycji śląskich w gminie Kornowac”. Pomyślany został dla kół gospodyń wiejskich, a w szczególności świętujących jubileusz 50–lecia KGW w Kobyli i 45–lecia KGW w Rzuchowie. – Zaprosimy do udziału w projekcie młode pokolenie organizując warsztaty pieczenie kobylskich krepli. Pączki, na które panie z KGW Kobyla mają certyfikat są naszym regionalnym produktem – przypomina pani dyrektor. Kolejny projekt z Euroregionu Silesia „Z tradycją, kulturą i smakiem” rozpocznie się w listopadzie. W jego trakcie gmina Kornowac, wraz z czeską Branką u Opawy, wymienią się tradycjami andrzejkowo–bożonarodzeniowo–karnawałowymi. – W jego program wpleciemy nasz kiermasz świąteczny w Kornowacu, a także będziemy wspólnie piec ciasteczka, a całość zwieńczy „Pożegnanie basa”, który to obyczaj zapustny znany jest w obu gminach – wymienia Wiesława Bochynek. Przy projektach nawiązują, się bliższe kontakty, mieszkańcy wyjeżdżają na imprezy do zaprzyjaźnionych miejscowości czeskich, jak np. w tym roku na pożegnanie lata do Vřesiny. Dziś więc, jak trafnie określa dyrektor Wiesława Bochynek, GOK jest bijącym sercem kulturalnym dla całej społeczności, liczącej zaledwie 5 tys. mieszkańców gminy Kornowac.
(ewa)