Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Rozwód. Kiedy sąd nie rozwiąże małżeństwa?

04.09.2017 10:00 | 0 komentarzy | MK

Decyzja o zawarciu związku małżeńskiego jest decyzją na całe przyszłe życie. Niestety, zdarza się, że coś się zmienia - uczucie przemija, zdajemy sobie sprawę, że nasz współmałżonek nie jest osobą, z którą chcemy spędzić resztę naszych dni. W takich sytuacjach jedyną i konieczną drogą staje się rozwód.

Rozwód. Kiedy sąd nie rozwiąże małżeństwa?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W sytuacji, gdy oboje małżonków jest zgodnych co do decyzji o rozstaniu, Sąd zwykle po zbadaniu sytuacji między małżonkami i na ich wniosek, rozwiąże związek małżeński bez orzekania o winie. Niekiedy jednak pomiędzy stronami postępowania rozwodowego goreje konflikt. Nie ma porozumienia co do wielu kwestii, w szczególności, jeśli między małżonkami występuje spór majątkowy czy też pojawiły się już dzieci, które w chwili rozwodu pozostają małoletnie. W takich sytuacjach to sąd decyduje o tym, na jakich zasadach odbędzie się rozwód.

Trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego

Obligatoryjną okolicznością, jaka musi zaistnieć, aby sąd mógł orzec rozwód, to nastąpienie trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, pomiędzy stronami postępowania. Bez tego nie jest możliwe rozwiązanie małżeństwa. Nie są istotne przyczyny, które to spowodowały.

Zupełność rozpadu pożycia małżeńskiego jest równoznaczna z ustaniem więzi pomiędzy małżonkami w kilku płaszczyznach - uczuciowej, fizycznej i gospodarczej. Pomimo to, w niektórych sytuacjach nie będzie możliwe orzeczenie rozwodu.

Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Przesłankami negatywnymi wydania wyroku rozwodowego są następujące sytuacje:

  • rozwód jest niedopuszczalny, jeśli ucierpi na tym dobro wspólnych małoletnich dzieci. Interes małoletnich jest chroniony w sposób szczególny. Podlega on każdorazowo badaniu przez sąd w oparciu o okoliczności sprawy, jednak nie istnieje domniemanie, zakładające odgórnie naruszenia interesu dziecka;
  • z pozwem rozwodowym występuje małżonek, który jest wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego. Przykładowo ten, który dopuścił się zdrady. Wydanie wyroku rozwodowego zależy w takiej sytuacji od zgody pozwanego współmałżonka lub uwarunkowane jest szczególnymi okolicznościami, na przykład stworzeniem rodziny dla małoletnich dzieci, które pochodzą spoza związku małżeńskiego wnioskującego o rozwód;
  • sąd nie rozwiąże małżeństwa również wtedy, gdy będzie to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Więc na przykład w sytuacji, gdy jeden z małżonków zachoruje i będzie wymagał stałej pomocy drugiego.

Wszystkie powyższe sytuacje wymagają wnikliwego badania każdego przypadku i podlegają ocenie składu orzekającego. Celem uzyskania korzystnego rozstrzygnięcia musimy przygotować swoje stanowisko i poprzeć je odpowiednimi dowodami. W sprawach rozwodowych pomoże nam prawnik. Gdy zdecydujemy się na jego usługi przeprowadzi nas przez szereg formalności i będzie reprezentował przed sądem.

Materiał zewnętrzny