środa, 8 maja 2024

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Węgiel coraz droższy. Czy to koniec podwyżek?

24.08.2017 06:29 | 37 komentarzy | art

Polska Grupa Górnicza (PGG) najpierw zakończyła sprzedaż mułów i flotokoncentratów, których spalanie na terenie województwa śląskiego od 1 września będzie zabronione. A następnie po raz kolejny już podniosła ceny węgla. Od kwietnia paliwo to zdrożało na zakładach wchodzących w skład kopalni zespolonej ROW (Marcel, Jankowice, Chwałowice, Rydułtowy) o około 140-160 zł. - To rozbój w biały dzień. Proszę interweniować w tej sprawie, bo chcą nas puścić z torbami – dzwonią do naszej redakcji czytelnicy.

Węgiel coraz droższy. Czy to koniec podwyżek?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Komentarz Tomasza Głogowskiego, rzecznika prasowego PGG:

Od marca obserwowany jest dynamiczny trend wzrostowy cen węgla kamiennego na rynkach międzynarodowych. W tym czasie w portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia - przyp. red.) ceny wzrosły średnio o około 25 proc., natomiast ceny konkurencyjnego węgla rosyjskiego w basenie Morza Bałtyckiego wzrosły o około 16 proc. W tej sytuacji Polska Grupa Górnicza reagując na sytuację rynkową, podjęła decyzję o niewielkim wzroście cen węgla opałowego od 14 sierpnia br. Spółka w trosce o klientów i kontrahentów zdecydowała, że ceny kostki pozostały praktycznie na niezmienionym poziomie (wzrost zaledwie o 0,2 proc.), natomiast w niewielkim stopniu wzrosły ceny orzecha i groszków o średnio 3 proc. oraz ceny ekogroszków o średnio 7-10 proc.

Kolejnym istotnym czynnikiem mającym wpływ na poziom oferowanych przez PGG cen węgla, jest polityka stałej poprawy jakości produktów oraz dostosowywania oferty produktowej do zapotrzebowania rynku, na którym w ostatnim czasie zaszły istotne zmiany. Jedną z nich jest uchwała antysmogowa, która zacznie obowiązywać od 1 września w woj. śląskim, która wyeliminuje ok. 2,5 mln ton węgla z rynku w tym wysokiej jakości miały i węgiel gruby. Nastąpi wzrost zapotrzebowania na sortymenty średnie, w tym ekogroszki. PGG rozpoczęła już przygotowania do poszerzenia swojej oferty w tym zakresie.

Należy zauważyć, że PGG od szeregu lat stosuje politykę sprzedaży uwzględniającą sezonowość popytu na węgiel opałowy. W okresie wiosenno-letnim, charakteryzującym się zauważalnym spadkiem popytu na węgiel opałowy, spółka stosuje sezonowe obniżki cen, natomiast w miarę zbliżania się do sezonu grzewczego strategię powrotu do cen nominalnych.