Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Persona pomaga stać się seniorem

19.08.2017 12:30 | 0 komentarzy | eos

Dostrzegając ogromne zapotrzebowanie w podejmowaniu działań skierowanych do seniorów, Stowarzyszenie „Persona” na rzecz Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego w Raciborzu, podjęło się realizacji projektów adresowanych dla tej coraz liczniejszej społeczności.

Persona pomaga stać się seniorem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Aktywni pomimo niepełnosprawności

Aktualnie Persona realizuje kolejny swój pomysł skoncentrowany na osobach z dysfunkcjami. Projekt przygotowany przez raciborskie stowarzyszenie „Znamy, korzystamy, działamy –  jesteśmy aktywni pomimo niepełnosprawności” współfinansowany jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich FIO. Trwa od 1 kwietnia do końca roku, a skierowany został do 50 osób niepełnosprawnych z Raciborszczyzny,

Dlaczego taki projekt?  –  Osoby niepełnosprawne wykazują niską aktywność społeczną i obywatelską, a także nieznajomość swoich praw i obowiązków. Dostrzegając te problemy, m.in. przygotowaliśmy w ramach zajęć projekt złożony do budżetu obywatelskiego –  omawia jedną z inicjatyw psycholog Halina Rycerz-Kuliga. Jego ideą było wybudowanie na dużym placu między szkołami na Ostrogu, w sąsiedztwie istniejącej tam siłowni na wolnym powietrzu, placu rowerowego do nauki jazdy dla dzieci, na wzór istniejącego przy ul. Żorskiej. –  Projekt, pomimo że dobrze przygotowany przez nadzorującego go animatora, przekroczył budżet i został odrzucony. Nie mniej podjęto działanie i dziś rodzą się nowe pomysły w ramach inicjatywy lokalnej –  przyznaje szefowa Persony.

W ramach projektu dla osób niepełnosprawnych odbywają się również warsztaty kompetencji społecznych i umiejętności interpersonalnych. W ten sposób stowarzyszenie zamierza nauczyć uczestników z dysfunkcjami, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, wyrażać swoje emocje, nie bać się odmawiać oraz swobodnie komunikować się. W projekcie biorą odział osoby z upośledzeniami od znacznego do lekkiego. –  Przede wszystkim ważna jest edukacja obywatelska, uświadomienie uczestnikom warsztatów, że są pełnoprawnymi obywatelami pomimo swej niepełnosprawności. Mają prawo do wyrażania poglądów. Mieszkając w tym mieście mogą sami coś proponować i współdecydować –  uważa szefowa Persony. Ponadto organizowane są warsztaty komputerowe, które dodatkowo poszerzają horyzonty osób z dysfunkcjami.

(ewa)