środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Edukacja artystyczna w Rybniku czyli specjalna klasa w I LO

16.05.2017 09:57 | 0 komentarzy | pm

Rybnik stawia na edukację artystyczną. W I Liceum Ogólnokształcącym od września ruszy klasa przygotowująca uczniów do szeroko rozumianego uczestnictwa w kulturze plastycznej. Miasto dąży też do utworzenia Rybnickiego Centrum Edukacji Artystycznej. 

Edukacja artystyczna w Rybniku czyli specjalna klasa w I LO
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Tego typu klasa jest zupełną nowością w Rybniku. Bardzo się cieszę, że powstała właśnie w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich, którego jestem absolwentką. Po latach wrócę do macierzystej uczelni jako nauczyciel historii sztuki oraz malarstwa. Młodzież uzdolniona plastycznie nie miała do tej pory możliwości rozwijania swoich zainteresowań na poziomie liceum. O tym, że inicjatywa jest potrzebna, świadczy m.in. spore zainteresowanie klasą artystyczną wśród młodzieży podczas dnia otwartego w I LO – wyjaśnia Dominika Stach, rybnicka artystka, która będzie jednym z nauczycieli uczniów klasy artystycznej.
W ramach rekrutacji do klasy artystycznej, poza zwyczajowymi procedurami, dokonywana będzie także weryfikacja uzdolnień kierunkowych kandydatów. Będzie ona polegać na prezentacji dorobku artystycznego kandydata – prac np. malarskich, rysunkowych, multimedialnych, projektowych, szkiców, fotografii oraz rozmowie kwalifikacyjnej dotyczącej zagadnień związanych z zainteresowaniami i wiedzą dotyczącą profilu klasy oraz zagadnień związanych z kulturą i sztuką. Termin złożenia portfolio mija 2 czerwca – szczegółowe informacje o naborze do klasy artystycznej w I LO w Rybniku w placówce. Powstanie klasy artystycznej jest odpowiedzią na szeroko rozumiane oczekiwania różnych środowisk, nie tylko artystycznych.
– Pomysł doskonale wpisuje się w działania podejmowane przez Miasto Rybnik, związane z jednej strony z dążeniem do rozwoju szeroko rozumianego życia artystycznego z drugiej zaś do uporządkowania estetyki przestrzeni miejskiej. Rybnik potrzebuje ludzi wrażliwych na otaczającą przestrzeń, świadomych tego, jak powinno wyglądać nowoczesne miasto. Klasa artystyczna to nie tylko inwestycja w przyszłość młodych, świadomych swego talentu ludzi, ale i miasta – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Będąc świadomym tego, że szansę na odgrywanie istotnej roli na szerokim forum będą miały przede wszystkim te miasta, w których rozwijać będzie się kreatywność artystyczna, prezydent Rybnika dąży do powstania w Rybniku Centrum Edukacji Artystycznej. Koncepcja zrealizowana zostanie w ramach projektu „Rzeczna” obejmującego zagospodarowanie znajdującego się między ulicami: Hallera, Raciborską i Pocztową oraz rzeką Nacyną kwartału w ścisłym centrum miasta.

O tym, że inicjatywa jest potrzebna, świadczy m.in. spore zainteresowanie klasą artystyczną wśród młodzieży podczas dnia otwartego w I LO

– Centrum Edukacji Artystycznej to miejsce, które będzie pełnić różnorodne funkcje. Będzie to przede wszystkim przestrzeń spotkań i ekspozycji dorobku dla funkcjonujących w mieście środowisk artystycznych, które zwracają uwagę na brak tego typu miejsca w Rybniku. Przystań znajdą tu także dzieci i młodzież, które w tej chwili mają ograniczone możliwości prezentacji swojej twórczości. Działalność placówki prowadzona będzie także w formie galerii z ekspozycją stałą i czasową, pozwalając na prezentację dorobku uznanych w Polsce, a nawet na świecie artystów wywodzących się z Rybnika, a niestety w mieście nieznanych, takich jak na przykład Edward Sitek, Adolf Ryszka czy Alojzy Gryt – zaznacza Wojciech Student, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej.
Warto przypomnieć, że do 30 maja trwa konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej pawilonu Centrum Edukacji Artystycznej, ogłoszony przez Miasto Rybnik we współpracy z Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Zainteresowanie przedsięwzięciem jest spore – do konkursu, zgodnie z wymogami regulaminu, dopuszczone zostały 82 zespoły projektowe.