Polska Grupa Górnicza wejdzie na giełdę
Od początku przyszłego roku Polska Grupa Górnicza (PGG) ma działać jako spółka akcyjna. Firma, obecnie będąca spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, rozpoczęła już przygotowania do zmiany prawnej formuły działania - wynika z informacji PGG.
- Prace zmierzające do przekształcenia PGG w spółkę akcyjną są w toku. Chcemy sfinalizować je na przestrzeni 2017 r., aby od 1 stycznia przyszłego roku Polska Grupa Górnicza mogła działać już jako spółka akcyjna - powiedział we wtorek (9 maja) PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski.
Obecna formuła działania PGG wynika ze sposobu jej tworzenia na przełomie kwietnia i maja ubiegłego roku. Wówczas - w ramach procesu restrukturyzacji górnictwa - Kompania Węglowa zbyła swoje kopalnie i zakłady na rzecz Polskiej Grupy Górniczej, będącej wówczas spółką z minimalnym kapitałem zakładowym, stworzoną przez katowicki Węglokoks. Z chwilą przejęcia kopalń inwestorami PGG, oprócz Węglokoksu, zostały m.in. duże firmy energetyczne z grup PGE, Energa i PGNiG.
Przy powoływaniu PGG zakładano, że w ciągu około półtora roku powinna ona stać się spółką akcyjną. Rozpoczęto przygotowania, jednak z ich finalizacją Grupa postanowiła zaczekać na zakończenie procesu włączenia do PGG kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego, co nastąpiło z końcem marca tego roku; nowym inwestorem Grupy została wówczas Enea. Teraz nie ma już przeszkód w działaniach zmierzających do zmiany formuły działania Grupy.
Przekształcenie w spółkę akcyjną ma uczynić działanie PGG bardziej przejrzystym oraz otworzyć drogę do przyszłego debiutu giełdowego. Wiosną tego roku minister energii Krzysztof Tchórzewski szacował, że po udanej restrukturyzacji i ustabilizowaniu finansów Grupa mogłaby zadebiutować na warszawskiej giełdzie w ciągu około 5 lat od włączenia do niej aktywów holdingu.
Komentarze
49 komentarzy
Podatnik! ty to sie na pewno najwiecej zrzucasz haha, zart. A kto wyciąga ręke do panstwa ten wyciąga, kazdy wie! a deputat i barbórka jest to element wynagrodzenia a nie patologia jakbys nie wiedział ty malkontencie! i tak samo opodatkowany i oskładkowany!
Masz racje przemysł górniczy niech się rozwija ale niech nie tworzy patologii typu wcześniejsze emerytury , wczasowe,kredkowe,flapsowe,14,15,16,deputaty,barbórki itp chyba że przemysł na to będzie stać bo jak na razie wiecznie wyciągają rękę do państwa i całe społeczeństwo musi się do nich zrzucać.
to jest bardzo istotne aby przemysł wydobwczy ciagle sie rozwijaj. wegiel to niezbedny surowiec dla naszego kraju
No i najwyższy czas,aby górnictwo dołączyło do realiów rynkowych.Jeżeli chodzi o deputaty,to należy zapoznać się z genezą ich powstania,co się ma nijak do obecnej sytuacji.To samo dotyczy emerytur.Jeżeli w tym temacie mają nadal trwać przywileje,to niech nimi obciążona jest PGG lub resort górnictwa,jeżeli takowy jeszcze istnieje.
Ja widzę ze ty nadal trwasz ...... w głębokiej komunie w latach 80-tych!
Myślę że jemu też zabiorą przywileje ministerialne,tak jak górnikom państwo Polskie bezprawnie zabrało deputaty w trakcie trwania ustawy prawnie nadanej przez Radę ministrów w 1982 roku która nadal trwa ......
Wiemy dobrze kto jest odpowiedzialny za wyplate deputatow..mowa tu o panie Morawieckim
Nie chwalmy dnia przed zachodem słońca. Pamiętajmy, że niezależnie od wszystkiego zwiększyło się rynkowe ssanie na węgiel. Ale ono się kiedyś skończy. Pytanie czy w spółce jest jakaś strategia z planem "b" ?
wiele osób początkowo nie wierzyło w sukces PGG, a jak na tak młodą spółkę idzie im całkiem dobrze