Wieś za 60 milionów. Zbudowali ją od podstaw
Przenieśli całą wieś o 7 kilometrów dalej. Na dotychczasowym terenie powstaje wielki zbiornik chroniący przed powodzią. W nowym miejscu stoją już nowe domy, cmentarz, kościół. Trwa budowa jeziora z wyspą, fontanny, domu kultury, boisk...
Koszty
Mieszkańcy Nieboczów sami wybrali sobie nowe miejsce dla swojej wsi. Większość zdecydowała, że nowa miejscowość powstanie na terenie wsi Syrynia, oddalonej o kilka kilometrów o starych Nieboczów.
Przeniesienie miejscowości, którego koszty szacowane są na około 60 mln mln zł, obejmuje m.in. budowę dróg, rynku, sieci, boisk, parku z jeziorem i wyspą, remizy strażackiej i kościoła. Przeniesione zostały również przydrożne kapliczki i krzyże oraz cały cmentarz.
Co już się udało?
Do tej pory w nowych Nieboczowach wybudowano całą infrastrukturę - w tym sieć kanalizacyjną i gazową, drogi, kościół, oczyszczalnię ścieków. Większość domów jest już gotowa. Dzisiaj Nieboczowy przypominają trochę amerykańskie przedmieścia z telewizyjnych seriali. Szerokie ulice i mniejsze uliczki łagodnie wiją się okalając posesje z ładnymi, wypielęgnowanymi domami. Co ciekawe - jeśli chodzi o budowę domów, to gmina w ramach planu zagospodarowania przestrzennego narzuciła pewne obostrzenia. Na przykład domy mogą mieć wyłącznie spadziste dachy, do wyboru w jednym z kolorów: grafitowym, brązowym lub bordowym.
Co do dokończenia?
W trakcie jest jeszcze budowa obiektów użyteczności publicznej o łącznej wartości około 23 mln zł. Fontanna, rynek, remiza, boiska, kompleks odnowy biologicznej, park z wyspą na jeziorze... - lista obiektów i atrakcji, które powstają w nowych Nieboczowach, jest imponująca.
– Nieraz słyszałem opinie, że nowe Nieboczowy są ładne. Ale będą jeszcze ładniejsze – mówi wójt Czesław Burek, nawiązując w ten sposób do trwającej budowy infrastruktury w centrum nowej wsi. Gdy wszystkie prace się zakończą, miejscowość ma zyskać swój odrębny charakter. Obiekty użyteczności publicznej będą spójne i stylizowane na mur pruski. – Nieboczowy będą miały swój styl – zaznacza wójt.
Ludzie:
Czesław Burek
Wójt Gminy Lubomia