Czwartek, 28 listopada 2024

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

Będzie lać. Stany ostrzegawcze i alarmowe na Odrze mogą zostać przekroczone

25.04.2017 11:34 | 1 komentarz | ż

- W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, na górnej Odrze w profilach od Chałupek do Raciborza-Miedoni przemieszczać się będzie fala wezbrania z przekroczeniem hydrologicznych stanów ostrzegawczych, lokalnie alarmowych - informują synoptycy z Meteo Project Racibórz.

Będzie lać. Stany ostrzegawcze i alarmowe na Odrze mogą zostać przekroczone
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Planowane ostrzeżenia meteorologiczne dla powiatu raciborskiego

W związku prognozowanymi opadami deszczu zostaną wydane 2 ostrzeżenia meteorologiczne z pierwszym stopniem zagrożenia w trzystopniowej skali.Pierwsze ostrzeżenie najprawdopodobniej zostanie wydane we wtorek 25.04 w godzinach wieczornych. Kolejne ostrzeżenie zostanie wydane w środę w godzinach wieczornych lub we wczesnych godzinach porannych w czwartek 27.04.

Jak dochodzi do powstania Niżu Genueńskiego?

Znad Oceanu atlantyckiego przemieszcza się zatoka niżowa z chłodnym frontem atmosferycznym obejmując Europę środkową. W strefie chłodnego frontu, który stopniowo staje się tzw. quasi-stacjonarnym, w rejonie basenu Morza Śródziemnego powstają fale cyklogenetyczne, na których wierzchołku rozwijają się ośrodki niżowe. Następuje dalszy proces cyklogenezy oraz przemieszczania się torem Vb według W.J.Van Bebbera niżu i/lub niżów w kierunku Polski. Następuje stopniowy proces wypełniania się niżu, z ośrodkiem nad Polską południową lub Czechami, stającego się układem stacjonarnym, wolno przemieszczającym nad Ukrainę lub Białoruś, któremu towarzyszą opady o znacznym natężeniu, często są to opady ekstremalne >100 mm/dobę. Siłą napędową tego typu układów niskiego ciśnienia jest kondensacja pary wodnej, zaciąganej w ciepłym wycinku niżu znad stosunkowo ciepłego basenu Morza Śródziemnego i transportowanej wraz z ruchami wstępującymi w głąb Europy Środkowej. W "niżach genueńskich" występuje na ogół znaczący poziomy gradient termiczny, pomiędzy masami powietrza morskiego z południa, a chłodnymi masami powietrza polarnego, morskiego lub arktycznego, zaciąganego w tylnej części niżu z sektora północnego. Wielkoskalowe ruchy wznoszące, transportujące ciepłe i wilgotne powietrze śródziemnomorskie nad cięższe i chłodniejsze polarne, morskie, powodują przy tym kondensację ogromnych zasobów wilgoci objawiającą się zazwyczaj ciągłymi, intensywnymi opadami deszczu.

Więcej informacji w kolejnych komunikatach i ostrzeżeniach.

Opracowanie: Meteo Project (meteoproject.info.pl)


Więcej informacji o pogodzie: meteoproject.info.pl oraz na profilu facebook.com/MeteoProject