Sobota, 4 maja 2024

imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza

RSS

Spalarnia śmieci na Ostrogu. Wirtualny protest i realna pacyfikacja?

07.04.2017 07:00 | 0 komentarzy | żet, ma.w

Lepiej dmuchać na zimne. Z takiego założenia wyszli przedstawicieli opozycji, którzy nagłośnili sprawę budowy spalarni śmieci w Raciborzu.

Spalarnia śmieci na Ostrogu. Wirtualny protest i realna pacyfikacja?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W internecie i powiecie

– Dzięki determinacji radnej RSS Nasze Miasto – wiemy dziś na czym stoimy. Zrobimy wszystko, by temat ten nie został tradycyjnie przykryty zasłoną milczenia i braku informacji. By nie ożył w połowie wakacji, gdy wszyscy są na urlopach – komentował sprawę radny powiatowy Dawid Wacławczyk.

Lider opozycji doskonale odnajduje się w akcjach prowadzonych na portalu społecznościowym Facebook, nic więc dziwnego, że wkrótce uruchomił stronę „STOP spalarni śmieci w Raciborzu”. Za jej pośrednictwem grzmiał, że spalarnia śmieci to dodatkowe źródło zanieczyszczeń, wśród których najgroźniejsze są furany i dioksyny, czyli skondensowane trucizny wywołujące m.in. raka i porażenie mózgowe. Poza tym sam Racibórz nie wyprodukuje dość śmieci, by wykorzystać moce przerobowe spalarni, więc odpady będą zwożone z połowy województwa, na czym ucierpią nasze drogi.

Wacławczyk interpelował również w na sesji Rady Powiatu Raciborskiego, pytając czy służby starosty posiadają sprzęt i narzędzia prawne, żeby „w jakikolwiek sposób kontrolować taką instalację”.

Spalarnia „mało realna”

– Referat ochrony środowiska nie posiada jakiejkolwiek wiedzy na temat planów budowy spalarni odpadów – odpowiedział Krzysztof Sporny, kierownik referatu ochrony środowiska. Przyznał, że powiat nie będzie organem opiniującym na jakimkolwiek etapie inwestycji, jednak jego zdaniem budowa takiego obiektu w Raciborzu jest mało realna, gdyż nie przewidują tego wojewódzkie plany. Gdyby jednak spalarnia odpadów powstała w naszym mieście, to jej kontrolowaniem i tak nie będą zajmować się urzędnicy ze starostwa, tylko specjaliści z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który dysponuje narzędziami do kontroli emisji zanieczyszczeń. Urzędnik zwrócił również uwagę na różnice pomiędzy spalarnią śmieci a elektrociepłownią. – To jest zupełnie coś innego, zupełnie inne przepisy są stosowane – powiedział, dodając że formalnie budowa elektrociepłowni, w której spalano by odpady, byłaby możliwa.

Ludzie:

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Michał Fita

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Michał Woś

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty