środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Gminy mówią „nie” spalaniu zwierząt na ich terenie

05.12.2016 07:00 | 4 komentarze | mak

Gminy powiatu wodzisławskiego nie zgadzają się, by na ich terenie powstało grzebowisko. To miejsce, w którym pali się padłe lub zabite w wyniku chorób zakaźnych zwierzęta.

Gminy mówią „nie” spalaniu zwierząt na ich terenie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W razie czego będzie transport

16 listopada w starostwie powiatowym odbyło się spotkanie, dotyczące tematu grzebowiska z udziałem przedstawicieli wszystkich gmin. Przedstawiciele gmin powiatu wodzisławskiego uznali, że ze względu na jego specyfikę, tj. wysoki poziom zurbanizowania, mały udział rolnictwa w gospodarce, niewielką liczbę trzody chlewnej, wysoki poziom zinwentaryzowania zwierząt hodowlanych przez powiatowy inspektorat weterynarii, a także brak ognisk afrykańskiego pomoru świń grzebowisko nie będzie wyznaczane. Na pewne ograniczenia prawne w ustanowieniu takiego miejsca wskazywała też Barbara Orzechowska, dyrektor wodzisławskiego sanepidu. Mówiła o konieczności ochrony wód i powietrza.

Obecnie nie ma więc zgody na grzebowisko na terenie powiatu wodzisławskiego.

(mak)


Powiatowy lekarz weterynarii podkreśla, że na naszym terenie nie występuje obecnie ani afrykański pomór świń, ani żadna inna choroba zakaźna. ASF stwierdzono do tej pory jedynie w województwach podlaskim, mazowieckim i lubelskim. Nie można jednak wykluczyć, że np. jakiś nielegalny handlarz trzodą nie sprowadzi do nas choroby. Gminy zadeklarowały, że w przypadku wystąpienia ogniska choroby wdrożone zostaną procedury związane z ustanowieniem strefy ochronnej zgodnie z przepisami, ubojem zwierząt i ich przewozem do zakładów utylizacyjnych.

Ludzie:

Czesław Burek

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia