Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Paragraf na obcasie: Nic nie usprawiedliwia przemocy

15.06.2016 10:17 | 0 komentarzy | (q)

Halina Rycerz-Kuliga, psycholog, Stowarzyszenie Persona na rzecz Promocji i Ochrony Zdrowia Psychicznego w Raciborzu

Paragraf na obcasie: Nic nie usprawiedliwia przemocy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prawo jest po twojej stronie: przemoc domowa jest przestępstwem, ściganym z urzędu – art. 207 KK. Mówi on, że, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Wiele osób doznaje przemocy w swoim domu. Nie mówią o tym, bo się boją i wstydzą. Często też czują się winne za zaistniałą sytuację. Musisz jednak wiedzieć, że nic nie usprawiedliwia przemocy. Nie musisz się na to godzić!

Możesz wzywać policję za każdym razem, gdy Twoje bezpieczeństwo jest zagrożone (tel. 997 lub 112).

Policjant ma obowiązek udzielić pomocy osobie doświadczającej przemocy: wezwać pogotowie, jeśli zachodzi taka konieczność, założyć Niebieską Kartę, zatrzymać sprawcę, odwieźć go na izbę wytrzeźwień, jeśli jest pod wpływem alkoholu, poinformować o instytucjach świadczących pomoc osobom, które doświadczają przemocy.

• Poszukaj schronienia przed sprawcą. Zastanów się, gdzie w razie ataku ze strony sprawcy możesz jak najszybciej uciec. Przygotuj sobie najpotrzebniejsze rzeczy (dokumenty, kluczyki do samochodu, domu, niezbędne ubrania).

• Jeśli zostałaś pobita lub zgwałcona, udaj się jak najszybciej do lekarza pierwszego kontaktu. Ważne jest to ze względów zdrowotnych, a także w sytuacji założenia sprawy karnej kiedy potrzebne będą dowody na okoliczności popełnienia przestępstwa. Oprócz udzielania pomocy medycznej lekarz jest zobowiązany do wystawienia na prośbę pacjenta zaświadczenia lekarskiego o doznanych obrażeniach i podjętym leczeniu.

• Zbieraj dowody na stosowanie wobec Ciebie przemocy (Niebieska Karta, obdukcje, nagrania, dowody rzeczowe, zdjęcia). Jeśli wezwałaś policję, nie sprzątaj po awanturze. Możesz też zrobić zdjęcia, aby je dostarczyć jako dowód do sądu. Od policjantów domagaj się sporządzenia notatki i założenia Niebieskiej Karty każdorazowo, gdy jest interwencja.

• Nie ukrywaj przed bliskimi tego, co dzieje się w Twoim domu. Twoi bliscy, rodzina, przyjaciele mogą się zaangażować w pomoc, np. udostępniając schronienie lub mieszkanie, gdy będziesz tego potrzebować lub mogą być świadkami w sprawie.

• Nie musisz być sama ze swoimi problemami; są specjaliści, instytucje, które mogą Ci pomóc w trudnej sytuacji. Sprawdź, gdzie w pobliżu twojego miejsca zamieszkania znajdują się instytucje lub organizacje pomagające osobom doświadczającym przemocy.

Na stronie www.porozumienie.niebieskalinia.pl można znaleźć adresy organizacji i instytucji z całej Polski pomagających ofiarom przemocy w rodzinie