Sobota, 28 grudnia 2024

imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego

RSS

Więcej niemieckojęzycznych tablic? Mniejszość niemiecka chce uproszczenia przepisów

10.08.2014 09:36 | 13 komentarzy | ż

Działacze mniejszości niemieckiej chcą, aby niemieckojęzyczne tablice można było stawiać w przypadku, gdy przynależność do mniejszości deklaruje co dziesiąty mieszkaniec danej gminy.

Więcej niemieckojęzycznych tablic? Mniejszość niemiecka chce uproszczenia przepisów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy przeszkadzają ci dwujęzyczne nazwy miejscowości w powiecie?

Dodatkowo autorzy projektu nowelizacji Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych chcą również uporządkowania kwestii stawiania tablic w miejscach użyteczności tablicznej, tak aby znalazły się one np. na dworcach.

Chcemy umożliwić stawianie dwujęzycznych tablic także tym gminom, gdzie odsetek mniejszości jest niższy niż 20 proc. - tłumaczy na łamach Nowej Trybuny Opolskiej Ryszard Galla, poseł mniejszości niemieckiej. - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji także pozytywnie patrzy na propozycję zmian - dodaje.

Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych w obecnym kształcie przewiduje, że tablice nazw miejscowości mogą zostać ustawione bez dodatkowych konsultacji społecznych w przypadku, gdy przynależność do mniejszości narodowej lub etnicznej deklaruje więcej niż 20 proc. mieszkańców danej miejscowości.

W przypadku, gdy mniejszość stanowi mniej niż 20 proc. ogółu mieszkańców, ustawienie tablic wymaga przeprowadzenia dodatkowych konsultacji społecznych. O tym, czy konsultacje należy przeprowadzić, decyduje miejscowa rada gminy.

W powiecie raciborskim niemieckojęzyczne tablice mają już miejscowości w gminach Krzanowice i Rudnik. Kolejne tablice mogą zostać ustawione w gminie Pietrowice Wielkie. Czytaj również: Niemieckie nazwy budzą demony.

oprac. na podstawie NTO - żet