Sobota, 3 sierpnia 2024

imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

RSS

RAFAKO i Tauron na spotkaniu z biznesem i samorządem Jaworzna

20.06.2014 09:48 | 1 komentarz | ż

Prezes RAFAKO Paweł Mortas w Jaworznie: Zanim z nowego bloku popłynie energia elektryczna, inwestycja wyzwoli najwartościowszą ze wszystkich energii, ludzką energię.

RAFAKO i Tauron na spotkaniu z biznesem i samorządem Jaworzna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trwają prace projektowe bloku 910 MW w Jaworznie (generalnym wykonawcą przedsięwzięcia jest konsorcjum RAFAKO - Mostostal-Warszawa). 18 czerwca przedstawiciele Grupy TAURON oraz Rafako spotkali się w Jaworznie z lokalnymi przedsiębiorcami oraz samorządowcami, dyskutowano o korzyściach z inwestycji dla regionu oraz możliwości udziału w niej lokalnego biznesu.

Uczestnikom konferencji przedstawiono m.in. harmonogram prac oraz zakres robót, które będą prowadzone w Elektrowni Jaworzno III. Organizatorzy stworzyli także możliwość wymiany kontaktów pomiędzy lokalnymi firmami a głównym wykonawcą.

Polecamy również: RAFAKO nie zginie! Wielka feta w Pałacyku przy Łąkowej

- Budowa bloku węglowego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III jest nie tylko strategicznym projektem dla Grupy TAURON, ale także bardzo ważną inwestycją dla lokalnego biznesu i samorządu – mówi Stanisław Tokarski, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia. – Mamy nadzieję, że także dzięki tej budowie uda się zaktywizować lokalną przedsiębiorczość. Należy także pamiętać, że ten blok będzie opalany węglem z jaworznickiej i libiąskiej kopalni, co przekłada się na kilka tysięcy stabilnych przez kilkadziesiąt lat miejsc pracy.

Zgodnie z doświadczeniami TAURON Wytwarzanie z realizacji wcześniejszych inwestycji, m.in. budowy bloku 460 MW w Elektrowni Łagisza, lokalne firmy odgrywają w tych projektach bardzo istotną rolę. Podczas realizacji kontraktu w Jaworznie konsorcjum Rafako – Mostostal planuje zatrudnienie około 50 podwykonawców.

- Szacujemy, że podczas szczytu prac objętych samym kontraktem głównym na placu budowy będzie pracowało około trzy tysiące osób – informuje Albert Kępka, prezes zarządu TAURON Wytwarzanie. – Kontrakt główny, za którego realizację odpowiada konsorcjum Rafako – Mostostal, obejmuje zaprojektowanie i wykonanie bloku energetycznego, składającego się z kotła parowego, turbozespołu, budynku głównego, części elektrycznej i AKPiA. TAURON Wytwarzanie odpowiada natomiast za realizację tzw. gospodarek pomocniczych.

Polecamy również: Jerzy Wiśniewski o układzie PBG Avatia z wierzycialmi: to dobry znak

- Zanim z nowego bloku popłynie energia elektryczna, inwestycja wyzwoli najwartościowszą ze wszystkich energii, ludzką energię. Lokalna społeczność zyska miejsca pracy a przedsiębiorcy zamówienia i szansę na rozwój. – powiedział Paweł Mortas, prezes RAFAKO Grupa PBG. - Ta inwestycja, to również milowy krok w 65-letniej historii Rafako. Dowodzi bowiem, że firma z polskimi korzeniami może stawać w szranki z najlepszymi na świecie i potrafi stosować najnowocześniejsze światowe technologie – dodał.

Konferencję zorganizowała Grupa TAURON przy współudziale Rafako i współpracy z Jaworznicką Izbą Gospodarczą.


Budowa bloku węglowego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III jest największym projektem inwestycyjnym zapisanym w strategii spółki.

17 kwietnia TAURON Wytwarzanie podpisał z konsorcjum Rafako - Mostostal kontrakt. Zakres inwestycji obejmuje budowę bloku energetycznego w oparciu o kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym z niskoemisyjną komorą spalania, przepływowy, na nadkrytyczne parametry pary oraz kondensacyjną turbinę parową sprzęgniętą z generatorem wytwarzającym energię elektryczną. Blok zostanie podłączony do nowej rozdzielni 400 kV wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Umowa z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi na wyprowadzenie mocy i przyłączenie bloku do rozdzielni 400 kV stacji Byczyna została już zawarta.

Zgodnie z harmonogramem obiekt zostanie oddany do eksploatacji po niespełna pięciu latach, co pozwoli na uzupełnienie wycofywanych z użytkowania po roku 2016 starszych jednostek węglowych, przy czym parametry nowego bloku węglowego będą znacznie lepsze od zastępowanych. Jego sprawność wyniesie blisko 46 proc. Jaworznicki blok spełni surowe unijne wymagania z zakresu ochrony środowiska. Ponadto będzie przystosowany do ewentualnego dobudowania w przyszłości instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla, co jest zgodne z wymaganiami Komisji Europejskiej.

źródło: Tauron