Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Nowy oddział intensywnej terapii w Żorach gotowy do użytku [ZDJĘCIA]

24.02.2021 15:37 | 0 komentarzy | ska

W miejskim szpitalu w Żorach odbyło się w środę 24 lutego oficjalne otwarcie oddziału intensywnej opieki medycznej, gdzie trafiać będą pacjenci w najcięższym stanie. 

Nowy oddział intensywnej terapii w Żorach gotowy do użytku [ZDJĘCIA]
Ordynator Marcin Morawski oprowadził przedstawicieli władz miasta i dziennikarzy po nowym oddziale, który zacznie działać w pierwszych dniach marca.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowy oddział intensywnej terapii w Żorach gotowy do użytku [ZDJĘCIA]

Dotychczas używany OIOM w Miejskich Zakładach Opieki Medycznej Sp. z o.o. w Żorach liczył pięć łóżek. Po modernizacji oddział znacznie powiększył swoją powierzchnię, a liczba łóżek zwiększyła się do ośmiu. - Intensywna terapia pełni szczególną rolę w przestrzeni szpitalnej. To miejsce, gdzie trafiają pacjenci w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, którzy wymagają intensywnych zabiegów, monitorowania i podtrzymywania funkcji życiowych. Z tego względu jest to przestrzeń, która powinna spełniać najwyższe standardy jakości. Udało nam się zrealizować najważniejszą część tego projektu z dużym zaangażowaniem środków miejskich oraz dofinansowniem unijnym - podkreśla Katarzyna Siemieniec, prezes zarządu MZOZ Sp. z o.o. Oddział zmienił powierzchnię z 300 do prawie 450 m kw. Z 5 liczba łóżek zwiększyła się do 8. - Dzięki temu możemy ubiegać się o to, aby oddział uzyskał drugi stopień referencyjności. Dla nas jest do duży przeskok i dla naszych pacjentów tym bardziej. To moment, kiedy szpital miejski wkroczył w XXI wiek - dodaje Katarzyna Siemieniec. 

- Województwo śląskie otrzymało ponad 180 mln zł dla różnych szpitali, w tym prawie 10 mln zł dla szpitala w Żorach. Cieszymy się z tego faktu, że dzisiaj możemy zaobserwować jak te pieniądze pracują. Projekt zmienia DNA tego szpitala. Wkrótce zakupiony będzie też nowy tomograf, który poprawi diagnostykę obrazową. Te działania mają na celi m.in. przeciwdziałanie pandemii COVID-19 i to nam przyświecało, kiedy z zarządem województwa kiedy kierowaliśmy te środki. Z Komisją Europejską w 45 minut ustaliliśmy warunki pracy i kierowanie środków na walkę z pandemią do śląskich szpitali - przypomniał wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża. 

- Wszyscy wiemy jak ważna jest ochrona zdrowia, bo my i nasi bliscy doświadczamy potrzeby korzystania ze służby zdrowia. Okres pandemii bardzo nas uświadomił, jak warto być dobrze przygotowanym na takie ciężkie wydarzenia - zaznaczył Waldemar Socha, prezydent Żor. - Od lat modernizujemy nasz szpital i ta modernizacja jaszcze nie jest całkowicie ukończona, ale teraz zrobiliśmy krok milowy - dodał prezydent.