Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Uroczyste czepkowanie studentów pierwszego roku pielęgniarstwa w PWSZ Racibórz

10.04.2019 17:59 | 0 komentarzy | ma.w

Na Zamku Piastowskim przyszłe pielęgniarki i położne (w tym jeden "rodzynek" przyszły pielęgniarz) odebrali białe czepki z rąk dyrektora Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia dr Marcina Kunickiego. Rektor Ewa Stachura i prorektor Paweł Strózik przyjęli ich do środowiska akademickiego. - Te czepki to przepustka do grona medycznego - mówił do zebranych prorektor Strózik.

Uroczyste czepkowanie studentów pierwszego roku pielęgniarstwa w PWSZ Racibórz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przed rokiem, 19 kwietnia 2018 roku miało miejsce pierwsze, historyczne czepkowanie dla raciborskiej uczelni. Dzisiejsze było drugim takowym w jej dziejach. - Otwarcie nowego kierunku spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem - zaznaczył Paweł Strózik.

Wśród gości uroczystości byli m.in. Michał Woś z Zarządu Województwa Śląskiego i dyrekcja Szpilata Rejonowego w Raciborzu. Przybyli także reprezentanci Raciborskiego Centrum Medycznego, szpitala wojewódzkiego w Rybniku, szef szpitala w Kędzierzynie - Koźlu, jak również przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek w Katowicach Anna Janik.

Rektor Stachura mówiła o dumie i radości z faktu czepkowania kolejnych studentów. Podkreślała, że zawód pielęgniarki wymaga dobroci i empatii. Pani profesor zapowiedziała uruchomienie Symulowanego Centrum Usług Medycznych imitującego środowisko przyszłej pracy absolwentów PWSZ. - Tam przy użyciu fantomów i symulatorów studenci zdobywać będą praktyczne umiejętności - informowała.

W roku akademickim 2017/18 - 52 osoby zaczęły kierunek pielęgniarstwo. W kolejnym roku na studia zdecydowały się 41 osoby. Aktualnie PWSZ kształci prawie 70 osób na dwóch latach studiów. Kadra to praktycy, czynni zawodow lekarze i pracownicy służby zdrowia. Praktyki odbywają się m.in. w szpitalach w Branicach, Raciborzu, Głubczycach, Jastrzębiu Zdroju i Kędzierzynie - Koźlu.

Lubimy wasze białe kitle na naszej uczelni - mówił do zebranych w sali dr Strózik

Michał Woś mówił, że to ważny dzień, bo takowym jest on dla studentów. - Społeczność akademicka ubogaca społeczeństwo. Wasz zawód jest ważny, to wielkie powołanie, za to jesteśmy wdzięczni. Drugi aspekt jest instytucjonalny, to istotne, że w PWSZ Racibórz są kierunki odpowiadające na realne potrzeby regionu.

W materiale video wszystkie przemowy z okazji uroczystości, ceremonia czepkowania i hymn pielęgniarski w wykonaniu studentów