Sobota, 19 czerwca 2021

imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława

RSS

Będzie kontrola na wszystkich SOR-ach w województwie

29.03.2019 08:10 | 0 komentarzy | acz

Na prośbę wiceminister zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko ruszają kontrole szpitalnych oddziałów ratunkowych w naszym województwie. Przeprowadzać je będą merytoryczni pracownicy Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wspólnie ze specjalistami w danej dziedzinie, czyli z wojewódzkimi konsultantami medycznymi.

Będzie kontrola na wszystkich SOR-ach w województwie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie informacjami medialnymi, dotyczącymi nieprawidłowości w funkcjonowaniu szpitalnych oddziałów ratunkowych, wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zleciła wojewodzie śląskiemu, w pierwszej kolejności, kontrole w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim, w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu oraz w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. Jeśli chodzi o ostatnią placówkę – kontrola będzie prowadzona zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, w pozostałych zaś – zgodnie z Ustawą o działalności leczniczej.

Pracownicy sprawdzać będą placówki pod kątem oceny prawidłowości postępowania personelu medycznego oraz prawidłowości procesu diagnostyczno-terapeutycznego zastosowanego wobec pacjentów.

– Będziemy badać, czy pacjenci w tych szpitalach zostali odpowiednio przyjęci, czy udzielono im niezbędnej pomocy lekarskiej, czy wykonano wszystkie wymagane w danych przypadkach badania. Sprawdzać także będziemy całą dokumentację medyczną czy też kwestie dotyczące personelu: czy szpital zatrudnia odpowiednią, wykwalifikowaną kadrę lekarzy i pielęgniarek, sprawdzimy czas i organizację pracy personelu. Trzeba także przeprowadzić rozmowy z kadrą, tym jednak zajmą się nasi wojewódzcy konsultanci medyczni, bowiem pamiętajmy, iż urzędnik nie jest lekarzem – podkreśla rzecznik wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. Jak dodaje, kontrole te są niełatwe i czasochłonne – jedna trwa około miesiąca.

Obecnie kompletowany jest zespół do przeprowadzania kontroli we wskazanych przez Wiceministra Zdrowia placówkach – w zespole uczestniczyć będą wojewódzcy konsultanci medyczni odpowiednio z zakresu ginekologii i położnictwa, neurologii oraz medycyny ratunkowej. Po jej przeprowadzeniu wyniki zostaną przesłane do Ministra Zdrowia, który przygotuje wystąpienie pokontrolne wraz z zaleceniami.

Ponadto Śląski Oddział Wojewódzki NFZ prowadzi aktualnie działania kontrole w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu, Szpitalu Powiatowym w Zawierciu, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu oraz w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

(acz)