Sobota, 4 grudnia 2021

imieniny: Barbary, Krystiana, Berny

RSS

Koniec „turystyki” zdrowotnej w szpitalu

06.11.2018 07:00 | 1 komentarz | mak

W rydułtowskim szpitalu działa nowa pracownia badań endoskopowych. Dzięki niej pacjenci oddziałów nie muszą być transportowani na badania lub zabiegi do innego budynku.

Koniec „turystyki” zdrowotnej w szpitalu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W głównym budynku szpitala w Rydułtowach otwarto nową pracownię badań endoskopowych. Powstała w pomieszczeniach po byłym bloku operacyjnym. Pracownia składa się z dwóch sal zabiegowych, pokoju przygotowania pacjenta, pokoju wybudzeń, myjni oraz zaplecza socjalnego. Została wyposażona w centralną instalację gazów medycznych i dysponuje nowoczesną aparaturą do badań diagnostyczno-terapeutycznych w zakresie górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Do tej pory pracownia badań endoskopowych mieściła się w oddzielnym budynku. Pacjenci, którzy przebywali na oddziałach, musieli być transportowani przez szpitalne podwórze. Zwłaszcza w okresach jesienno-zimowych nie była to komfortowa sytuacja. - W tej chwili znacznie ułatwiony będzie dostęp do badań. Pacjenci przebywający na oddziałach nie będą zmuszeni do podróżowania między budynkami. Wcześniej było to nieuniknione, niezależnie od pogody na zewnątrz - tłumaczy lekarz Karol Holona, kierownik poradni i pracowni gastroenterologicznej w szpitalu w Rydułtowach.

Nowa lokalizacja to nie wszystko. Częściowo zmienił się też sprzęt. Dwie stare myjki nie były już w najlepszym stanie. A bez tego urządzenia zwyczajnie nie można wykonywać badań górnego czy dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli gastroskopii i kolonoskopii.

Pacjentów z problemami gastroenterologicznymi nie brakuje. Samo badanie górnego czy dolnego odcinka nierzadko wiąże się dla pacjentów ze stresem. - Dlatego warunki w pracowni muszą być dla pacjenta jak najbardziej komfortowe, by zredukować obawy, z którymi przychodzi. W warunkach naszej nowej pracowni zapewniamy pacjentom pełny komfort i pełną intymność - zapewnia lekarz Karol Holona.

W pracowni będą wykonywane badania i zabiegi pacjentom hospitalizowanym w Centrum Leczenia Chorób Wieku Podeszłego. Ponadto pracownia będzie wykonywała badania pacjentom ambulatoryjnym w ramach kontraktu z NFZ. - Dzięki nowej pracowni będziemy mogli rozwijać naszą działalność - podkreśla dyrektor szpitala Dorota Kowalska.

Powiat wodzisławski udzielił szpitalowi dotacji w kwocie 200 tys. zł na remont pomieszczeń pracowni. Inwestycję wsparły też gminy.

(mak)